| JackTh3Ripper a întrebat:

as dori sa stiu la un audi a5 1.8 si 2.0 tfsi consumul de ulei este la fel? Care varianta ar fi mai de preferat si un consum mixt cam cat ar fi?

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Depinde de fiecare masina, unii spun ca le consuma 1l in 1000km, altii spun ca le consuma 1l la 2-3 mii de km.

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intreaba pe un forum dedicat, la gramada vei primi multe raspunsuri de la "priceputii" care conduc Golf 1.4 cumparat de mami, dar se pricep la toate masinile.
Multi posesori de VAG neaga consumul de ulei... Din orgoliu prostesc.

| xerxes1 a răspuns:

A mea este 1.8 tfsi CDAA consuma cam 500ml intre schimburi.Schimbul il fac la 12.000 chiar daca folosesc ulei long life.Nu este nevoie sa completez, nu o menajez are si stage 1.
Tot aud de consum exagerat de la tot felul de ciudati care au auzit la nu stiu cine care stia de altul ca avea o masina asemanatoare, etc.
Au fost niste probleme cu anumite exemplare fabricate inainte de 2012, dar foarte multe s-au rezolvat in garantie.A fost o eroare de proiectare a segmentului de ungere, au inventat unul mai lat care nu se potrivea pe pistonul vechi, au inlocuit pistoanele dar nu se mai potriveau cu bielele asa ca se pun segmenti noi pistoane noi si biele cu gaura de 23 penrtru bolt.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Ambele au problemă cu consumul de ulei, deci nu recomand nici unul, nici altul pentru ca nu este normal ca o masina sa consume ulei de parca e lichid de parbriz.

| JackTh3Ripper explică (pentru AlexElektro1987):

Ok si asa estimativ cu 1 l mergi 1000 de km?

| JackTh3Ripper explică (pentru AlexElektro1987):

Bun multumesc pentru raspuns dar o ultima intrebare as avea ca fiabilitate pe drum este ok masina? Inafara de peoblema cu uleiul

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

Da, masina se comporta frumos la drum, are forță, mai ales daca il iei pe cel de 1.8 de 177cp sau cel de 2.0 de 225cp ( doar ca iti consuma si mult combustibil daca o alergi ).

| JackTh3Ripper explică (pentru AlexElektro1987):

Am inteles multumesc frumos pentru raspuns, o zi frumoasa

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

Cu placere, mersi la fel.

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

Depinde de fiecare masina, unii spun ca le consuma 1l in 1000km, altii spun ca le consuma 1l la 2-3 mii de km.

| TrandafirAdela a răspuns:

Aolo nu! Fugi cât poți de repede, am achiziționat eu un a5 1.8, bag mai mult ulei decât benzina. așa ceva nu am mai pomenit. 1 l la 400 km