| anonim_4396 a întrebat:

am cumparat o masina din Bacau, vreau sa o inscriu pe Sibiu, in schimb proprietarul nu a radiato din Bacau. Ce trebuie sa fac, in conditiile in care proprietarul nu este in tara? multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Întreb cand ati cumparat autoturismul nu ati facut actele in targul de masini prin cei ce intocmesc acte intarg? Daca ati facut acele acte, vanzatorul a ramas sa va trimita prin posta ca a radiato la primarie si in baza acelui aviz dumneavoastra va faceati actele. Chiar daca vanzatorul nu mai este in tara, puteti sa mergeti la Bacau cu actul facut in targul de masini si sa cereti avizul de radiere de pe numele vanzatorului pe numele dumneavoastra. Obtinand acest act puteti sa va inscrieti masina pe numele dumneavoastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trebuie adeverinta de la proprietar ca masina este radiata. Altfel nu o poti inscrie nicaieri.

| isabell a răspuns:

Ar trebui sa mergi in Bacau la el acasa, chiar daca este plecat, poate e cineva acasa, dar e cel mai bine sa iti cumperi masina din Germania, sunt ieftine si bune. Eu mi, am luat din Austria dar locuisc acolo.