| dani701 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Deci. Am cumparat o masina din Italia,am radiato, am adus-o pe platforma pana in Romania. Bun.
Deocamdata are numere rosii.
Eu sunt proprietarul, dar am 19 ani si platesc asiguare de ma ustura-n... si vreau sa o trec pe un unchi de al meu. Ca sa fac procedura asta trebuie sa ii vand masina lui cu contract vanzare cumpare?(asta e prima intrebare)
Sa zicem ca facem procedura asta si apoi eu trebuie sa o inmatriculez pe numele lui. Ce acte trebuie sa fac sa fac toata operatiunea asta? Imi puteti explica putin fiecare pas?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie sa o vinzi lui. Odata facuta treaba asta incepi procedura de inmatriculare.

plata taxa timbru
plata rca pe numele lui
identificare rar
itp
restul de taxe pe la CEC

2 răspunsuri:
| Delights_Mara's_1979 a răspuns:

1-Daca ai numere rosii inseamna ca nu este inmatriculata (nu ai talon)
2-In Italia asigurarea este mai mica?
Daca vrei masina atunci scoate banul. Lui unchiu iar conveni sa-i vina amenzile sa le plateasca (asta daca vrei sa inscrii masina pe numele lui)

| dani701 explică (pentru Delights_Mara's_1979):

Masina tot a mea ramane, eu ma ocup de taxe de inmatriculare de absolut tot, el doar cu numele ca sa nu platesc eu atata asiguare(1800 lei pe an)