| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cumparat de aproape 5 zile o masina inscrisa pe Franta, contractul de vanzare cumparare l-am facut pe numele meu intre francez si mine si vreau sa scot numere rosii, asigurarea provizorie am facut-o pe numele bunicului meu deoarece era mai ieftin, se poate sa scot numerele cu contractul pe numele meu si asigurarea pe numele lui sau trebuie sa fac si cu el contract de vanzare cumparare? Ce acte mai imi trebuiesc pentru a luat numerele si daca trebuie sa vina in persoana de pe asigurare in persoana sa ia numerele sau pot sa ma duc in locul lui. Daca se poate cat mai concret sa stiu sigur ce a sa fac. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| TicTac47 a răspuns:

Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Dar iti spun eu cum am facut.
Am luat o masina din Germania pe numele fratelui meu (contract cu turcul). Am scos doua seturi de nr. rosii pe numele fratelui meu, apoi ultimul am vrut sa il scot pe numele mamei.
Si da a trebui sa faca contract fratele meu cu mama.
Acuma daca ceva se iveste (adica sa vand masina) trebuie amandoi sa plateasca la primarie.

| AlinALN888 a răspuns (pentru TicTac47):

Am inteles, eu momentan nu am trecut masina la primarie, trebuie sa fac chestia asta ca sa nu am probleme pe viitor in caz ca vreau sa o vand?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AlinALN888):

Faci contract intre vanzatorul initial ( turcul ) si bunicul tau direct, restul dispare. RCA si taxe plateste proprietarul masinii, nu poate avea nimeni reduceri altfel deci bunicul trebuie sa devina proprietar.