| Theaxniz a întrebat:

De ceva timp intampin o problema cu pornirea masinii dimineata(temperaturi intre 10-15 grade), ori se scutura motorul foarte tare, ori invarte de aproximativ 3 ori pana sa porneasca.Tin sa mentionez ca a doua pornire e la sfert.Eu banuiesc ca ar fi bateria, azi am masurat-o si mi-a dat valoarea de 12, 35V, e posibil sa fie de la baterie?
Electromotorul nu are cum sa fie, deoarece a fost schimbat in luna decembrie a anului trecut, iar alternatorul incarca corespunzator.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bateria e buna. Problema e de la alimentare/aprindere.
Despre ce motor e vorba?

| Theaxniz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Despre un 1. 4TDI 75CP de pe Polo din 2003

| Theaxniz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

1.4TDI pe un Polo din 2003

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Theaxniz):

Verifica daca nu s-a ars vreo bujie incandescenta, schimba filtrul de motorina si vezi daca merge bine pompa de alimentare (de la rezervor).

| Theaxniz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

O sa verific si bujiile incandescente si cred ca voi schimba si bateria sa vad daca mai intampin aceeasi problema, filtrul de motorina e proaspat schimbat acum aproximativ 1000 de km!

| UserRo10 a răspuns:

Doar diagnoza te rezolva. Daca scutura e posibil un injector ce nu se afla in parametrii

| Theaxniz explică (pentru UserRo10):

Am pus diagnoza si nu am gasit nici o eroare.

| Andreibbv19 a răspuns:

Sa slabit bateria.