| Theseus a întrebat:

Salut
Am cumparat recent o masina de la un prieten si trebuie sa o inmatriculez. As vrea totusi sa schimb numarul de inmatriculare, dar itp-ul, rovinieta si actelele de la folia de pe geamuri sunt pe nuamrul "actual". Daca imi schimb numarul, vor mai fii valabile? sau trebuiesc refacute?
Multuemsc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Toate raman valabile. Valabilitatea ITP se preia de pe certificatul de inmatriculare vechi pe cel nou, rovinieta se va modifica automat in baza de date CNADNR (ti-as sugera totusi sa verifici inainte sa pleci la drum), folia de pe geamuri ramane omologata, indiferent de numere si proprietari.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate sunt valabile chiar daca schimbi nr de inmatriculare.

itp se va prelungi pe noul certificat
rovigneta e pe nr de sasiu, daca nu ma insel trebuie sa trimiti o cerere la cnadr sa iti updateze numarul in baza lor de date

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

ITP-ul se transcrie pe noul certificat, cu acelasi termen.
Pe autorizatia foliei e trecuta si seria de sasiu (au cu ce identifica masina si oricum nu iti cere nimeni acte pentru folia spate), iar rovinieta s-ar putea sa poata fi transmisa pe noul numar, sau anulata (se primesc o parte din bani imapoi), apoi facuta alta.