| Al3xANDRU672 a întrebat:

Salut, am cumpărat un Audi A4, B5 1.9 TDI, fostul proprietar o ținea mai mult în garaj, el fiind plecat in străinătate, din cate am inteles de la el, uleiul nu mai fusese schimbat de ceva timp, iar eu am mers cam o luna fara sa il schimb, problema e ca intr-o seara am plecat mai tare de pe loc și s-a auzit un ( șuierat) puternic la turbina și a început să miroasa a ulei înăuntru, în seara aia tot am mers cu ea, dar a doua zi când am vrut să plec scotea un fum alb ( fumul era gros), nu se mai vedea nimic in spate si tot miroase a ulei când pornesc motorul. Aveți idee ce poate fi? Motorul nu scoate zgomote sau altele, pornește normal. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil s-a rupt axul turbinei.
Verifica urgent nivelul uleiului, sa nu ramai fara. Nu te mai plimba cu ea, ca o poate "lua pe ulei", si se sparge motorul.
Schimba turbina cu una buna, sau trimite-o pe asta la rectificat, curata intercoolerul si tubulatura, pune ulei, filtre noi, si e gata de drum.

1 răspuns:
| Începătorul988 a răspuns:

Turbina! Ti-ai dat răspunsul singur