| Bulgarugabi a întrebat:

Am nevoie de niste lamuriri. Am observat ca imi intră masina in limp mode, cand ii dau putin blana pe la 3000rpm intra in limp mode, mi se taie pedala de accelerație, nu am martorul check aprins in bord si se aude un sunet ciudat pe evacuare ca un șuierat dar mai gros. Daca opresc si pornesc motorul isi revine. Sa fie vreun furtun fisurat? Sau vreo garnitura? Sunetul nu e de la turbina in niciun caz

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E un VW/VAG, de aia.
Daca nu iti permiti o masina, si mai trebuie sa umbli cu asta, verifica actuatorul geometriei variabile de la turbina.
Dar in primul rand, ar trebui sa vezi ce eroare provoaca acest limp mode; daca e positive deviation, poate fi actuatorul, ori geometria blocata. Daca e negative, pot fi furtune sarite/crapate, sau turbina decedata, sau poate fi si alta eroare.
Deci, in primul rand faci diagnoza.
PS: suierat pe evacuare poate fi de la turbina lesinata.

| GouDidodino a răspuns:

Am avut aceeași problemă la un golf 4, problema a fost de la actuatorul de pe turbina. L-am inlocuit si s-a rezolvat problema.

| Bulgarugabi explică (pentru GouDidodino):

Masina e un Golf5 1.9 tdi BXE, am încărcat un video, las in link aici.https://youtu.be/wn5StgQ88Tg

| GouDidodino a răspuns (pentru Bulgarugabi):

Verifica actuatorul de pe turbina