| StanicaDan a întrebat:

Salut! Am cumpărat un generator Könner & Söhnen 5000E G (benzina-gaz), în 2022. Cand le-am cumpărat le-am pornit și a mers, dupa aceea nu le-am mai folosit ca nu am avut la ce, le-am luat mai mult pentru pene de curent dar nu a fost nevoie. Acum dupa 1 an jumate am vrut sa-l pornesc și nu pornește, i-am pus bujie nouă, nu vrea, i-am dat la automat până s-a descarcat bateria și tot nu vrea.
Menționez ca i-am schimbat și benzina din rezervor și verificat nivelul de ulei (e la maxim). Am băgat cu seringa benzină în capul bujiei, pornește 2, 3 secunde și se oprește. De cand le-am luat nu am dat benzina afara din rezervor pană acum de curând pâna când am schimbat-o.
Mă poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu exista, minimul legal este 2 ani, iar daca certificatul tau de garantie spune mai puțin, este nul.
Daca vrei sa te riști sa repari singur, din ce spui el nu se alimentează. Poti face o verificare suplimentara pulverizand spray de pornire pe admisia de aer, dacaasa porneste, clar nu ii vine benzina. Si atunci incepi de la curatarea carburatorului.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fiind inca in garantie, adreseaza-te direct vanzatorului.

| StanicaDan explică (pentru regis):

Am avut garanție doar un an, nu mai e în garanție!

| StanicaDan explică (pentru regis):

Mulțumesc mult pentru sfaturi, între timp le-am dus la reparat si acum merge, mi-a luat 120 de lei, cât despre garanție atât este, un an scrie pe certificatul produsului!

| regis a răspuns (pentru StanicaDan):

Nu exista, minimul legal este 2 ani, iar daca certificatul tau de garantie spune mai puțin, este nul.
Daca vrei sa te riști sa repari singur, din ce spui el nu se alimentează. Poti face o verificare suplimentara pulverizand spray de pornire pe admisia de aer, dacaasa porneste, clar nu ii vine benzina. Si atunci incepi de la curatarea carburatorului.