| BarbutaGabi a întrebat:

Salut, am cumparat un vw passat 2001 1.8t 150cp, dupa ce l-am cumparat am mers pe autostrada 160-190 (Germania) cam 70km dupa 70km s-a aprins becul de la ulei, a scoS un bipait si statea aprins in mod intermitent. am tras pe dreapta, am stat 5 min apoi am pornit masina. eroarea nu mai aparea, am mers iar dar mai lejer 120km la ora, cand am inceput iar sa ma dau la ea 160-170 iar s-a aprins, am ajuns acasa cu becul aprins. a doua zi dimineata am verificat uleiul, era putin sub maxim, am pornit-o, nu aparea eroarea. Am plecat cu masina, am mers usor vreo 40 km, dupa am inceput iar sa ii dau turatii si iar s-a aprins. Ma poate ajuta cineva cu o parere? Precizez ca nu se aude niciun zgomot ciudat la motor

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Te joci cu focul.
Eu nu m-as mai da cu ea pana cand nu stiu exact ce are.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Poate fi lipsa presiune ulei adevarata sau falsa.
Trebuie controlata presiunea reala in service, doar asa putem sti ce se intampla.
Daca ai sorbul din baia de ulei plin de mizerie risti sa gripezi motorul.

| BarbutaGabi explică (pentru Panamax):

Nu ar trebui sa se simta ceva, sau sa treaca apa de 90grade, sa nu mai traga ca inainte, are momente se aprinde 3 sec si se stinge apoi dupa 2-3 km se aprinde iar o sec si se stinge

| Panamax a răspuns (pentru BarbutaGabi):

Te joci cu focul.
Eu nu m-as mai da cu ea pana cand nu stiu exact ce are.

| ady18 a răspuns:

Senzorul de ulei, daca zici ca nu e cu mult sub maxim. Poti face o diagnoza