| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am decis sa ma apuc sa fac colectie de supercaruri, hipercaruri si alte masini editie limitata si sa le revand la un pret mult mai mare.Se merita sa fac acest lucru? Nu ma refer la GTA sau alte jocuri video ci ma refer la realitate.Dar care sunt avantajele si dezavantajele de a face acest lucru?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu zici de masinile de 24h lemans se gasesc pe aliexpress mai ieftine. avantaj e ca faci ornament cu ele. Dezavantaj nici unul mai bine ceva fain in casa decat bautura si tigari. Eu am dat 715€ pe un robocop imens, are tot ce trebuie si jetpackul din robocop 3, se misca si vorbeste. Ornament figura de actiune

| Hammurabi a răspuns:

Dezavantaje : - trebuie să ai un fond de rulaj suficient de mare (eu nu m-aș apuca de așa ceva fără un minim de 500.000 euro)
- nu ai cum să le vinzi la un preț "mult" mai mare. Prețul cu care le vei achiziționa n-are cum să fie mult mai mic decât prețul pieței.
- ai nevoie de infrastructură. Un loc de garare/prezentare acoperit. Un mic service auto pentru nevoile care se ivesc.
Și probabil mai sunt și altele...

| Hammurabi a răspuns:

... sau poate te referi la supercaruri, hipercaruri de jucărie... rolling on the floor

| johnnny123 a răspuns:

Ai uitat să spui "Va rog frumos sa nu ma luati la misto."

| SharpEagle a răspuns:

Stai sa-l sun pe Tiriac. Revin.

| SharpEagle a răspuns:

L-am sunat, mi-a zis sa-mi dai numarul tau, are ceva cazane de vanzare.

| NYK4u a răspuns:

Noi sau secondhand?

| SharpEagle a răspuns (pentru NYK4u):

Pai, daca vrea sa le revanda imi imaginez ca trebuie sa fie SH. Doar nu e nebun sa ia una noua si s-o vanda la 2/3 din pret dupa cateva luni.

| NYK4u a răspuns (pentru SharpEagle):

Dacă te apuci de o colectie, cumperi și noi( gen ediție limitată) si le vinzi după un timp, mult mai scumpe.

| SharpEagle a răspuns (pentru NYK4u):

Sa le iei de noi e cel mai prost deal ever pentru unul care abia incepe. Asteptarea si investitia sunt prea mari. Ele ar trebui valorificate cat sunt in posesie sub alte forme, evenimente, concursuri, expozitii samd. Scade enorm valoarea de revanzare, bani pe care trebuie sa-i recuperezi cumva si sa mai pretinzi ca faci si profit din afacerea asta.