| viorelalyn a întrebat:

Salut, am facut un schimb de ulei la un vw passat si am observat ca nivelul de ulei este cam 1-2 mm peste nivelul de maxim. Este grav? Trebuie scos uleiul care este in plus? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| BlackWolff a răspuns:

Nu,in momentul cand pornesti motorul, el o sa isi faca ungerea(cum se spune) si uleiul o sa mearga in motor...ai grija sa pui capacul bine sa nu ai vreun accidenthappy

| viorelalyn explică (pentru BlackWolff):

Ok..mersii de sfat.

| vigome a răspuns (pentru viorelalyn):

Ba da trebuia sa il scoti. De exemplu cu o seriga la care punea-i un furtunas. Bun e drept ca citiva milimetri nu pot sa faca rau dar in general uleiul in exces iese prin ardere si ajuge ca particule nearse in turbo si sfirseste in catalizator.

| BlackWolff a răspuns (pentru vigome):

Uleiul se arde cand ai probleme la cuzineti si segmenti atunci iti manaca masina ulei...pana atunci 5 grame in plus de ulei nu strica o masina.