| Frank51 a întrebat:

As vrea sa schimb uleiul la masina, passat din 2002 avb, pentru ca a ajuns motorina in el(poveste lunga). Ultimul schimb a fost facut in urma cu 500km, deci toate filtrele sunt noi. Intrebarea este, trebuie sa schimb si filtrul de ulei neaparat? Pentru ca cineva mi-a spus ca este obligatoriu.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Altii merg zeci de mii de km cu uleiul lungit cu motorina convinsi ca masinile lor nu consuma gram de ulei, ba chiar dimpotriva, nivelul creste.
Schimba doar uleiul linistit, Hartia aia din filtru nu a patit nimic daca au trecut cateva picaturi de motorina prin ea, a mai curatat-o.

| Frank51 explică (pentru xerxes1):

Danke! Acest schimb il fac doar ca sa pot pleca cu masina de pe loc spre service. Dupa ce schimb injectorul mai fac inca un schimb si cu filtrele.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca tii neaparat la acel filtru, il demontezi si il golesti de ulei, dupa care il montezi la loc. Chiar daca raman cateva grame de ulei "contaminat" nu e un capat de tara, el isi va face treaba in continuare. Dar la cat costa un filtru nou, merita sa te murdaresti?

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai uleiul impurificat, obligatoriu schimbi tot. De altfel, nu ar strica să faci un plin cu un ulei mai ieftin și să lași motorul să meargă vreo câteva minute, să-l arunci și pe ăla și abia apoi să pui ulei nou. Și filtre, evident.

| kar1GaNNN a răspuns:

Din moment ce a pătruns motorina în filtru e clar ca trebuie schimbat obligatoriu. Poti sa nu il schimbi, sa il lasi tot același, masina va merge dar nu iti recomand ceva ce e cu totul absurd.

| HadesSs a răspuns:

Pai daca a ajuns motorina in ulei clar trebuie sa schimbi si filtrul de ulei iti dai seama.

| Frank51 explică (pentru HadesSs):

Da, imi dau seama. Dar ramane foarte putina motorina si ma gandeam ca daca nu trebuie sa schimb si filtrul, cu uleiul ma descurcam si eu.