| demi98 a întrebat:

Am nevoie de un service pentru una dintre următoarele/amandoua sau service URI separate care ma pot ajuta.
Mașina pe care o am este un Mercedes e c207( clasa e din 2012 fără Facelift)
Ma interesează asa:
Un loc unde se montează camere pentru mersul înapoi, fie ea doar pe spate fie 360 (ma interesează mai mult 360).
Un loc unde imi pot face upgrade de la farurile pe care le am cu halogen la farurile cu bi-xenon adaptiv.

Daca știți vreun loc care ma poate ajuta, Spune-ți-mi si mie va rog, dau funda. Daca este ceva in Rm Vâlcea ar fi minunat, daca nu, e ok si in alte părți ale României. Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de treaba,te costa cat nu face,nu merita.
Cred ca nu stii ce piese trebuie sa faci asa ceva,plus programari,atat la sensori cat si la faruri.
Deci ai nevoie de module,faruri,sensori,camera,instalarea lor,daca pui sensori trebuie sa schimbi si bumperu,fata spate sau doara unde pui acei sensori,ori poti face ceva adaptari la bumperu cel ai,dar oricum te costa si aia,dupa care trebuie modulele programate,eventual reprogramata toata masina.

Faci calcul cat te costa toate piesele,cauti pe unia care ar face chestiile astea,ma tem ca nu prea o sa gasesti persoane,asta pentru ca programele is f scumpe,se iau de la fabricant, iar daca ajungi la dealerul de mercedes te usuca aia de bani laughing in sf faci calculul si dupa te gandesti daca sa faci ori nu.
Daca mai pui si xenon adaptiv chiar ca esti terminat laughing eu zic ca cel mai indicat in legatura cu farurile ce vrei sa le montezi, este sa intrebi la reprezentanta mercedes, nu te apuca sa faci, ori sa cumperi ceva pana nu ai siguranta ca o sa si functioneze.
Ce stiu sigur este ca acele faruri au computer si balaster, fiecare costa undeva la 500 euro sau dolari bucata laughing plus faru care costa si ala stiu si eu cel putin o mie laughing vorbesc aici de noi.
Hai farurile le poti gasi si la dezmembrari, dar tot ai nevoie de computere noi, alea vechi nu s tiu daca se pot reprograma.Sunt unele computere care nu se mai pot reprograma,pentru ca au scris in ele VIN -ul masinii,care nu mai poate fi sters.
Am spus poate,deci trebuie sa te interesezi de toate astea inainte sa faci,ori sa cumperi ceva.
Eu zic daca faci calcul si o sa vezi ca te costa juma de masina o sa dai si fugi laughing
Cel mai indicat este sa cumperi o masina cu aceste optiuni,cand cumperi sa te gandesti ce anume doresti.
Sensorii aia nu-i problema,dar cum am zis trebuie si aia programati,apoi daca pui si camera,aia lucreaza cu displayul tau doara daca displayul tau este facut pentru asa ceva, nu te gandi ca toate displayurile poate rula camere sau navigatie, nici pomeneala.

Dupa cum vezi e destul de lucru si bani la greu, iar daca ai fi avut asa bani multi, ai fi luat alta masina, cred laughing

| demi98 explică (pentru relian):

Sincer nu e vorba de bani, mașina asta am luat o pentru ca are 25k km pe ea si e impecabila. Si ce i drept aveam variante mai dotate dar cu peste 150k km si am zis ca iau una care a fost rulată putin. Nu duc lipsa de acele opțiuni dar as vrea sa le am

| relian a răspuns (pentru demi98):

Eu cred ca nu se merita.Eram odata la un dealer de BMW si a venit un tip care la fel voia el faruri din alea care bat dupa colt laughing vorba vine,stii ce vorbesc,din alea ce se misca cand iei curba,a intrebat si i sa zis,cel putin asa spunea el,dar poate ca spunea povesti,ca iar fi zis ca merg si dupa si-a pus acele faruri dar nu functionau in totalitate, nu stiu exact ce facuse, el era la departamentu de piese, intreba pe aia, care habar nu au, in sf poate se gandea ca daca pune acele faruri aia e tot laughing de aia zic ca nu doar pui alea si deacu e totu ok.Toat ce are modul electronic necesita programare sau reprogramare, depinde ce piesa este si daca poate fi reprogramata.Asa daca e piesa noua sigur merge programata, dar in cazul ala se face si un update al intregului sooft al masinii, e mult mai bine sa se faca asa, pentru ca se adauga piese noi, iar programu masinii e invatat cu ala, zic si eu.
Daca ai faruri xenon nu vad ceti trebuie adapativ si rahaturile alea.Cand so strica un far din ala sa te atii cat te costa.Alea nu-s s cumpe is foarte scumpe.
De camera si sensori de parcare astea da eu cred ca ar fi bine daca s-ar pune pe toate masinile sa nu mai fie optinal si navigatia la fel.Multi oameni si mai ales femeile se orienteaza greu spre deloc,plus de asta ni stie nimeni tot orasu chiar daca e ala unde locuieste,ca urmare daca vrea omu sa mearga la stiu eu ce adresa ce face? Stai sa ia harta sau GPS? deci tot la GPS se ajunge,ca urmare asta ar trebuie sa fie montat pe orice masina ca obligatorie nu optional,eu asa vad in cazu asta.
Si camera si sensorii de parcare te ajuta f mult, e mult mai usor, decat sa aprecieze oameniidistanta, multi nu apreciaza corect, depijnde de fiecare om.
Noi mergem inainte, deci aceste chestii ar trebuie sa faca parte din acea masina si nu sa fie doara optionale.Mai degraba as opta pentru sensori decat faruri mai stiu eu de care.
Ce spui tu ca avea 25 k mile sau km aia e bun, asa am luat si eu o masina cu 5 mii numa, nici acum nu am probleme.O masina care este inca in garantia fabricantului e f buna, iar masina ta este inca in garantia fabricantului, asta daca n-a avut accidente raportate.Dar si asa chiar daca a avut accident, ala a fost remediat, masina tot buna e.Ma refer ca o masina care este inca in garantia fabricantului,ma refer teoretic,acea masina nu este cu daune ascunse,asta pentru ca n-are de ce.O masina inca in garantie,cine a avut-o si s-a intamplat ceva,o duce inapoi si da alta,sau daca are accident sigur trebuie sa aiba acoperire,deci iar i se da alta masina,ca urmare o astfel de masina nu are nimeni interes sa ii faca cine stie ce pentnru ca n-are de ce.

O alta optiune care mi sar parea mie sa faca parte din pachetu standard ar fi spot blind,ala ajuta f mult,de multe ori nu-ti dai seama cand apare o alta masina linga tine si tu sa nu observi.
Dar sa instalezi tu toate astea acum pe o masina ce nu lea avut din fabrica,te costa f mult, nu merita, asta nu ca zic eu, zic cifrele asta.
Am facut si eu asa si dupa mi-am dat seama ca ar fi trebuie sa mai astept si gaseam si masina cu multe chestii pe ea, dar stii cum e zici las ca nu mai ma intilnesc cu deal din asta.
Ba o sa te intilnesti din ce in ce mai des laughing asta pentru ca masini se fabrica la greu, deci or sa fie si dealuri mai bune.