| JuniorHD a întrebat:

Ce faruri sunt mai bune, cele pe Halogen sau Xenon?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Xenonul e si bidirectional. La masina mea se adapteaza singure la banda de mers in functie de tara unde circul. Cand am ajuns in Franta nu deranja soferii care veneau din fata

| baru a răspuns:

Halogen. Se gasesc becuri halogen de 100 de wati. Sunt foarte bune. Xenonul strica oglinda farului. Daca elementul far nu este original, se deterioreaza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Copilasi...
Farurile cu halogen, sunt folosite de peste 20 de ani. Sunt cele subtiri, cu lumina galbena spre alb. Pana si Dacia Logan din 2004 are faruri cu halogen. Sunt considerate becuri normale.
Becurile fara halogen, erau pe vremea Daciei 1300, si erau cat o minge de golf, la partea de sticla. Tineau mai putin, si luminau ceva mai slab (mai rosiatic).
Farurile cu instalatie xenon sunt mult mai 'tari', folosesc doar 60% din puterea becurilor cu halogen, si lumineaza cam de 3 ori mai puternic. Insa e nevoie de faruri mult mai performante pentru a folosi becuri xenon, ca sa nu ii deranjezi pe ceilalti. Mai exact, ai nevoie de faruri cu lupe si spalatoare, ca sa bata lumina exact cat trebuie.

| xerxes1 a răspuns:

Xenonul lumineaza mai bine, dar daca nu este omologat te poti trezi fara talon.