| anonim_4396 a întrebat:

Am o bicicleta cu schimbator.Foaia mica, foaia mijlocie si foaia mare pentru ce sunt? Si daca urc un deal ce foaie trebuie sa schimb si ce pinion? Iar pentru pietris sau nisip ce pinion si foaie trebuie.Dar pentru viteza?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand urci in panta, la pedala trebuie sa pui pe roata dintata mica, iar in spate pe ceea mare.
Pentru viteza trebuie sa pui invers: la pedala roata dintata mare, iar la roata din spate rotita dintata mica.
Pe nisip este indicat sa ai rotile dintate din mijloc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru urcari: foaie mica/ pinioane mari. Pentru mers normal foaie mijlocie si care pinioane vrei tu. Pentru viteza foaie mare si pinioane cat mai mici. La nisip si pietris folosesti pinion mare si foaie mica precum la deal ca este vorba de tras.

| kurinkita a răspuns (pentru Salontanul):

Da si nu. Pinioanele trebuie sa corespunda cu marja foilor de la angrenaj, altfel pui lantul in tensiune degeaba. Foaia mica sa se foloseasca de primele pinioane mari, foaia din mijloc de pinioanele din mijloc si foaia mare de pinioanele mici.

| Salontanul a răspuns (pentru kurinkita):

In primul rand ca nu te-am intrebat nimic. Apoi am o experienta de peste 50 de ani pe biciclete. Apoi m-am mai si consultat cu ciclisti cu experienta. Ia si citeste un articol al unui ciclist experimentat: http://bit.ly/2EBFPDF