| anonim_4396 a întrebat:

Cand merg cu bicicleta pe foaia mijlocie ce pinion trebuie sa schimb prima data? Incep de la cel mai mic la cel mai mare sau invers? Si la cat timp schimb vitezele?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimbi cand ai nevoie in functie de cat de repede vrei sa pedalezi, cat de usor si pe ce relief vrei sa mergi.

| florin926481f a răspuns:

Vitezele se schimba de la cea mai mica la cea mai mare.Pleci de la cea mai mica si cand vezi ca ai viteza si pedalezi schimbi pe una mai mare si tot asa.
Cand esti in cea mai mare si incetinesti schimbi pe cea mai mica sau treptat(cum vrei)
Acum depinde cim ii place fiecarua sa mearga, eu de exemplu nu schimb mereu vitezele stau de obicei pe una singura

Răspuns utilizator avertizat
| Conte22 a răspuns:

De obicei, pinioanele merg crescator de la pedalatul mai usor la cel mai greu. Poti avea si doua schimbatoare de pinion, pentru ambele roti. In orice caz, cand esti cu bicicleta la vale sau cand vantul bate din spate, trebuie sa schimbi pe un pinion superior, ca sa ai eficienta la inaintare. Invers, cand esti la deal sau vantul bate din fata, scazi pinionul. Pedalat sigur!

Răspuns utilizator avertizat
| Denila123 a răspuns (pentru BogdanDGB):

Pinioanele mici viteza 1

| kurinkita a răspuns (pentru BogdanDGB):

La pedale, cu cat e mai mica foaia angrenajului, cu atat pedalezi mai usor.
La roata spoate, cu cat e mai mare pinionul, cu atat pedalezi mai usori.