| anonim_4396 a întrebat:

Am o bicicleta DHS Terrana 2645 si as vrea sa ii schimb furca insa nu stiu marimile furcii actuale, furca pe care vreau sa o iau este un Zoom si are urmatoarele marimi: Gat otel 1.1/8 inch (28.6 mm) 26 cm lungime. Unde gasesc marimile furcii actuale, scrie pe ea undeva? pe net nu am gasit nimic... Sau sunt aceleasi marimi la toate?

Răspuns Câştigător
| rrrp a răspuns:

Nu scrie pe ea si nu sunt aceleasi marimi.
poate sa fie de 1 sau de 1.1/8 dar mergi la un service si intreaba pe cineva sa fii sigur.
alea de 1'' sunt mai subtiri si se foloseau mai demult. dar se mai gasesc si acum pe unele biciclete. daca ai de 1 (cu toate ca nu cred) aia de 1.1/8 nu o sa treaca prin cadru pentru ca e mai groasa.
plus ca trebuie taiata pentru ca o sa vina mai lunga decat ai tu nevoie. si se taie surplusul (care e otel deci se taie greu) deci oricum trebuie sa mergi la un service.
dar de ce vrei sa o schimbi?
oricum zoom aia e in mare la fel ca asta pe care o ai acum...
mai bine strangi banii si cu 1000 lei iti iei o bicicleta bunicica second.

asta pentru ca daca te apuci sa schimbi o sa vrei sa mai schimbi si altceva si o sa iesi mai scump.

deci mergi la un service si iti spune acolo fara sa i faca nimic (doar se uita la ea de departe tongue).

| FrateleDumy a răspuns (pentru rrrp):

Multumesc! Eu ma gandeam sa o schimb deoarece are joc si face un zgomot tare cand dau in ceva cu roata.

| rrrp a răspuns (pentru FrateleDumy):

E posibil pentru ca multe furci de entry fac joc. dar daca o schimbi cu zoomul ala se poate sa faca si ala joc.
de asta zic ca daca dhs zice ca aia e full suspension si costa si 1000 lei, nu trebuie sa ii crezi foarte tare (deci probabil nu au pus cele mai de calitate componente).

o furca bunicica si mai ieftina ar fi macar un suntour xcm (de preferat xcr) mai noua de 2014.
sau rockshox (orice model).

| FrateleDumy a răspuns (pentru rrrp):

Ok, am inteles, multumesc!