| DariusSbuchea a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o bicicleta. Ce mi-ati recomanda sa cumpar dintre aceste biciclete? O sa o bag pe munte.
Bicicleta MTB Velors V2654
Romet RAMBLER (2016)
Bicicleta Dhs Terrana 2645 (2016)
Va multumesc!

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O bicicleta e ca o nevasta. Nu exagerez deloc. In conditii extreme, mers pe munte cu ea, sau iesiri de sute sau mii de km, trebuie sa stii ca te poti baza pe ea, si ca ti se potriveste de minune. Altfel, cum si casnicia poate deveni caznicie, si cu bicla o iesire frumoasa poate deveni un chin.
De aceea, consider ca Bula ti-a oferit cel mai bun raspuns. Si doar atit as mai adauga. Inainte de a iesi pe munte cu o bicla proaspat cumparata, iesi cu ea in zona in care locuiesti, fa de cateva ori iesiri de cateva zieci de km, urca niste dealuri mai serioase, si dupa aceea vei intelege de ce am zis ca bicicleta trebuie sa iti fie ca sotia.

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine mergi la u magazin specializat pe biciclete, te consulti cu specialistii lor, le spui doleantele (in ce conditii vrei s-o folosesti) si sa-ti recomande ei versiuni (ca la cumparare de masini).
Este bine sa mergi si la firme de second hand, deoarece poti gasi biciclete mult mai bune la acelasi pret ca si la magazine, unde ar costa mult mai mult. Cel mai bine este sa apelezi la firme care au si atelier propriu de reparatii.
Nu strica nici sa-ti duci un prieten priceput si experimentat cu tine, care-si repara singur bicicleta si a avut deja mai multe.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Cam de multisor nu am mai vazut un raspuns asa de inteligent pe aici.

| DariusSbuchea explică (pentru cristi202):

Inteleg ce spui. Dar ceva recomandari...

| cristi202 a răspuns (pentru DariusSbuchea):

Nu pot sa iti dau recomandari atita timp cit nu te cunosc. E ca si cand mi-ai cere sa iti cumpar o pereche de incaltaminte fara a imi spune macar numarul pe care il ai, sau la ce vrei sa ii folosesti, daca vrei sa mergi la o nunta cu ei, sau sa alergi cu ei. La fel e si aici, pana si inaltimea ta conteaza, pentru ca in functie de ea ar trebui sa alegi marimea cadrului. Nu te-as vedea bine daca ai avea 1, 90 m inaltime si ai merge pe o bicicleta cu un cadru de 46 de cm. Asa cum te-ar stringe o pereche de pantofi cu un numar mai mic, asa te-ar incomoda si o astfel de bicicleta. Exista pe net calculatoare care iti iau dimensiunile corpului si in functie de ele iti stabilesc dimensiunile cadrului de care ai nevoie. Si din experienta iti zic ca conteaza asta, e ceva ca corpul tau sa se potriveasca cu geometria bicicletei. Si de aceea alegerea unei biciclete bune, mai ales daca esti incepator, se dovedeste a fi una dificila. De aceea ramin la ce a zis Bula, ai nevoie de consultanta, fata in fata.

| DariusSbuchea explică (pentru cristi202):

Daca am 1, 67 m si 60, 5 kg de ce cadru as avea nevoie?

| cristi202 a răspuns (pentru DariusSbuchea):

Chiar nu vrei sa intelegi ce iti spun? Eu as putea sa iti dau o marime de cadru, dar conformatia bicicletei sa nu ti se potriveasca, in cazul unui model, cadrul trebuind sa fie mai mare, iar in cazul altui model cadrul trebuind sa fie mai mic. Totul depinde de intreaga geometrie a bicicletei, si de dimensiunile tale. Iti dau un exemplu: distanta dintre sa si pedale se masoara doar intr-un fel - te pui pe sa cu fundul sa stai normal, intinzi piciorul complet, si sub talpa piciorului pedala trebuie sa iti vina la fix, ea fiind in pozitia cea mai de jos. Si asta e doar unul din reglaje. Si chiar cu toate reglajele bine facute, tot poti simti ca ceva nu e in regula, si bicicleta nu e pentru tine. Dar asta poti vedea doar la fata locului, cand te vei hotari sa o cumperi, si cu aststenta, pentru ca cei de acolo vor stii sa iti spuna din secretele alegerii unei biciclete bune pentru tine.

| DariusSbuchea explică (pentru cristi202):

Si ce magazin imi recomanzi?

| cristi202 a răspuns (pentru DariusSbuchea):

Cei de la Bikexpert au magazin undeva linga magazinul Unirea Shoping Center si in Pantelimon, sau la DKbike pe Virtutii in Crangasi, acolo sunt baieti de treaba care vor stii sa te indrume. Asta in Bucuresti, in Timisoara la SupremeBikes, iar in alte orase nu stiu.

| Stef98 a răspuns:

Salut Darius asta cred ca este excelenta http://bit.ly/2u68854

Succes in drumetie!