| Crissssu89 a întrebat:

Salut.
am o dacie 1400 din 2001(vreau sa o schimb) am 28 de ani si am permis din 2007
Caut o masina sh, Buget 3000 euro, benzina
Eu m-am gandit la Golf IV motor 1.4, 1.6 sau Polo 1.2 distributie pe lant, dar daca stiti voi altceva astept sugestii si pareri destre masinile astea 2
Masina o folosesc mai mult in oras
as vrea sa consume putin maxim 8% in oras si sa fie rezistenta la drumurile noastre si binenteles sa fie acceptabila la piese.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut.
Depinde ce pretentii ai si tu acum.Iti dai seama,golful ar fi cea mai buna alegere din clasa ei la anul de fabricatie,a fost cea mai fiabilita,puternica stabila masina a aniilor aia,adica peste focus, megane, astra.
Daca vrei ceva spatios cu adevarat golful e cel mai bun.
Oricum polo e bun si el, foarte bun, dar nu 1.2 in niciun caz. 1.4 este net superior, de 1. 4TDI numai zic, care ai fiabilitate foarte buna si un consum extrem de mic.
Acum a mai ramas sa decizi intre 1.4 16v si 1.6 16v.Recomandare,chiar daca platesti niste taxe mai mari, iti garantez ca, cu 1.6 16v vei avea consum mai mic ca, cel de 1.4 deoarece caroseria este grea si de 1.4 automat vei trage de el, astfel si consumul dar si uzura mai mare.
Daca vrei ceva strict pentru oras recomand cu incredere Polo 1. 4TDI e cel mai potrivit fiabil si cu o putere buna si un cuplu bun, doar e diesel big grin
Bafta! VW RUN big grin

7 răspunsuri:
| niculita4tpu a răspuns:

Ia-ti Golf, e fiabil. Cand mi-am reinnoit polita RCA la Romasig am citit si un articol pe tema ce masini la mana a doua mai cumpara romanii si majoritatea lua Golf, da si exemple de pret la RCA: http://www.romasig.ro/blog/ce-masini-prefera-romanii-si-ce-pret-un-rca/ Cand alegi masina, vezi sa nu aiba taxa de mediu recuperata, ca altfel o platesti iar. Si calculeaza in avans cat de costa RCA-ul, ca variaza inclusiv in functie de tipul masinii. Are Romasig calculator pe care il poti folosi gratuit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te-ai orientat cam prost. Nu stiu de Polo 1.2, eu am fost foarte dezamagit de Polo 2001 1.4 benzina, si surprins de Polo 1.0 1997, care era mult mai bun decat modelul 'superior'.
Recomand si eu cu caldura Renault, Clio sau chiar Logan, pentru fiabilitatea motoarelor pe benzina. Opel Astra sunt si ele superioare Golfurilor, la capitolul motoare pe benzina, costuri intretinere, electronica, putere, consum si tinuta de drum.
Daca nimeresti un motor de Opel obosit, sunt sanse mari sa-ti consume ulei. Daca nimeresti un Golf 1.4 16v sau 1.6 16v care sa nu-ti consume ulei, esti super norocos. Motoarele Renault nu au probleme de genul, motoarele lor pe benzina sunt mult mai bune decat cele facute de nemti.

| MariusF23 a răspuns:

Golful sigur nu iti ia 8% in oras nici daca mergi cu a 5-a la relanti. Polo e posibil sa iti ia atat, dar nu stiu ce sa zic. Din clasa mica iti pot recomanda cu caldura Renault Clio, Opel Corsa, Ford Fiesta. Din clasa compacta iti pot recomanda Renault Megane, Opel Astra, Ford Focus, Honda Civic.

| MariusF23 a răspuns:

VW nu e masina suprema, sunt multe altele mai bune si la care nu se aprinde bordul ca un pom de craciun cand te opresti la semafor. Opelul e super ok ca si costuri de intretinere, are motoare mai potente pe benzina decat lesinaturile de 1.4 si 1.6 de pe golf. Astia de la VW stiu numai TDI si. cam atat. TSI-urile astea noi sunt prastie, cade distributia intr-o veselie la 1.2, 2.0 mananca o galeata de ulei la 1000 km, doar 1.8 ce e mai stralucit, e bazat pe vechiul 1.8T. Si daca tot vorbeam de TDI-uri, 1.4 TDI e in 3 cilindri. Adica o sa iti vibreze tabla de pe ea, plus ca o sa sune mai rau ca un tractor. Si era sa uit, dieselul nu se impaca prea bine cu orasul. Pentru drumuri scurte e mai bun un motor pe benzina. Mult succes.

| DataSoft a răspuns:

Iti recomand un opel astra g.1.6 8v cu el sigur scoti consum de 8 in oras.cel de 16v consuma unpic mai mult..intre 8.5 si 10.

| Arezki a răspuns:

Eu iti recomand un Vw Passat din 2002, 1, 9 Diesel de 131 cp

| Crissssu89 explică:

Merci tuturor. Opel astra g sau opel vectra b 2002. Sa am mai multa incredere in dealeri auto autorizati cum ar fi nalba si multe alte firme de astea care vand masini sh?