| anonim_4396 a întrebat:

Salut, detin permis de conducere cat B cut manuală, de 1 an dupa obtinerea permisului foarte putin am circulat cu masina. Acuma vreau să îmi iau o masină dar nu stiu care din aceste doua. Ma refer la Volkswagen polo 2001-2006 benzină/diesel sau Volkswagen golf 5 2002-2007 benzina/diesel. In ambele cazuri cu motor normal (nu mă refer la motor puternic cu mulți cai)
Mersi frumos.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea recomand nici una din ele, au tabla proasta, si pret cam mare.
Polo e construit bine, pentru o masina mica se conduce foarte ok, stai bine in el. Motorul 1.4 benzina ar fi ok la ea (8v sau 16v), se misca decent si da caldura bine, dar se intampla de multe ori sa nu aiba forta deloc la plecarea de pe loc, din cauza clapetei de acceleratie (intrerupe fix cand dai drumul ambreiajului). Daca ti se intampla treaba aia, iti vine sa ii dai foc. Si catalizatoarele lor sunt proaste, probabil din cauza ca 80% din ele mananca ulei, se infunda si nu mai merge deloc ok masina.
1.4 TDI e asa si asa, are 3 pistoane si se simte ca o mortaciune, dar merge cu consum mic, daca e intretinut, te obisnuiesti cu mersul lui, dar e o galagie de motor, nelipsita de probleme (injectoare PD, turbina cam slaba, scurgeri pe la motor).
Golf 5 ar fi o alegere ok cu motorul 1.9 TDI, dar sincer nu e o masina misto. E un fel de Logan mai finisat.
Probleme cu rugina au ambele, avantajul lor este doar ca te duc de la punctul A la punctul B. Laude nu poti scoate despre ele, dar daca singura ta dorinta este sa mergi cu masina, alege Polo 1.4 benzina daca vrei sa mergi prin oras sau alte drumuri scurte, Golf 1.9 TDI daca vei face drumuri lungi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia Golf, preferabil cu automata.