| usernameinvalid a întrebat:

Salut, am o Daelim Roadwin 125cc an 2004 cu ceva probleme.
Trec direct la subiect: Motorul porneste perfect, viteza 1 merge perfect, viteza 2 la fel de perfect dar cand intra viteza 3 face un zgomot extrem de deranjant. Zgomotul seamana cu doua piese de metal ciocnite intre ele si in acelasi timp cu o racaitura. Cand accelerez se aude treptat din ce in ce mai tare, la relanti se aude acelasi racait si piese metalice ciocnite dar sa zicem putin mai "fin".
Sunetul la inceput se auzea doar cand acceleram la inceput nu era deranjant si am trecut cu vederea necrezand ca poate fi o problema grava), dupa cateva zile a inceput sa se auda acel zgomot si la relanti.
Imi poate spune cineva cateva pareri?

1 răspuns:
| blAster85 a răspuns:

Pinionul de treapta a 3-a.cutia probabil e fara ulei sau sub nivelul normal si iti cam trebuie alta cutie, sau pinion, depinde.