| ionutzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Salut am o întrebare am vândut o mașină legal cu contract și persoana și acum merge pe numerele mele nu am trecut pe talon ca i-am înstrăinato și mi-a venit o amenda de rovineta 250 nu ma înțeleg cu el sa o plătească rezolv ceva dacă ma duc la politie adică sa i-o trimită lui sa mi-o anuleze...

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai te cam contrazici.
Ori ai vandut-o legal, caz in care obligatoriu se trece pe talon instrainarea si se scoate din evidenta de la impozit, ori ai vandut-o mai putin legal, facand doar un contract si lasand restul nerezolvat.
Daca ai avut macar inspiratia de a pastra copie CIV si talon, impreuna cu contractul vizat de directia venituri a primariei te poti prezenta la DRPCIV sa noteze in sistem instrainarea.
Amenda de rovinieta o poti contesta in instanta, prezentand contractul, dar fara viza directiei venituri sunt sanse sa pierzi.

| ionutzzzzzzzzzzzzz explică (pentru regis):

Am vândut-o legal dar nu am trecut înstrăinarea pe talon.

| regis a răspuns (pentru ionutzzzzzzzzzzzzz):

Nu ai vandut-o legal. Legal inseamna inclusiv sa treci instrainarea in talon, daca nu ai trecut-o deja nu ai procedat legal, ci doar partial legal.
Mai mult, cand o scoti de la impozit trebuie sa depui atat un exemplar de contract cat si o copie a talonului cu instrainarea trecuta. Aveai doua variante sa o scoti de la impozit fara a trece instrainarea pe talon: ori ai completat-o pe copie, ori ai dat spaga. Niciuna din variante nu e legala.

| ionutzzzzzzzzzzzzz explică (pentru regis):

Nam știut sa trec pe talon înstrăinat ca nu ma ocup cu vândut masini?

| ionutzzzzzzzzzzzzz explică (pentru regis):

Oricum o să-l reclam la politie

| regis a răspuns (pentru ionutzzzzzzzzzzzzz):

Iti pierzi vremea reclamandu-l, din pacate nu exista sanctiuni pentru neinmatricularea masinii intr-un anumit termen.
Ce poti tu face este sa mergi cu actele pe care ti le-am enumerat mai sus la DRPCIV si sa soliciti sa noteze in sistem instrainarea. Mai departe, tot ce va face cumparatorul va face pe riscul sau.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuia sa radiezi masina cand ai vandut-o!
Inseamna ca nu ai radiat-o, deci toate amenzile vin acum pe numele tau si pana nu mergi cu actul de vanzare cumparea si tot ce ai sa radiezi masina legal, ai sansa si obligatia sa platesti toate amenzile care vin petru masina aia.

| ionutzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Violleta2022):

Pai am și radiato atunci când am vândut-o

| suntserios a răspuns (pentru ionutzzzzzzzzzzzzz):

Ignora ce scrie Violleta, era nu intelege multe lucruri la care raspunde.

Conceptul de radiere oricum nu exista cand vinzi o masina. Doar se transcrie masina de pe un proprietar pe altul. Omul era oricum obligat sa faca asta in 90 zile de la cumparare.

Acum poti contesta amenda pe baza procesului de v-c

| ionutzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Violleta2022):

Am scos-o de la fiscal însă nu din circulație

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contesta amenda cu copii dupa contractul de vanzare-cumparare semnat de evidenta fiscala.
Apoi mergi la politie si anunta vanzarea, pentru a fi introdusa in baza de date. La primul control ramane fara numere.

| mi25 a răspuns:

Contestarea procesului verbal se face la judecatorie, nu la politie. La politie reclami doar ca acel care ti-a cumparat masina nu a inscris-o in circulatie pe numele lui. Dar daca nu au trecut 90 de zile de la data contractului de vanzare, el inca se afla in legalitate.
Mai intai contesti amenda la CNAIR (Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere), unde trimiti o copie dupa contractul de vanzare-cumparare vizat la fisc si dovada primita de la politie c ai radiat masina de pe numele tau.

| ionutzzzzzzzzzzzzz explică (pentru mi25):

Am trimis contestație.

| mi25 a răspuns (pentru ionutzzzzzzzzzzzzz):

Astepti raspunsul. aca cei de la CNAIR nu anuleaza procesul verbal, cu raspunsul de la ei, copie dupa procesul verbal faci plangere la judecatorie.

| Vântulalb a răspuns:

La politie cu contractul de vanzare-cumparare.
Daca amenda de rovigneta e dupa data vanzarii, se va rezolva.
Daca e de dinainte, o platesti.
Uita-te bine la data cand e amenda.

| ionutzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Vântulalb):

Este dupa

| Vântulalb a răspuns (pentru ionutzzzzzzzzzzzzz):

Contestatie cu dovada vanzarii.