| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am o mica întrebare, doresc sa cumpăr o mașină și treaba ar cam fi în felul urmator: (sa va povestesc ca să știți despre ce este vorba)

Masina nu are numere, s-a mers pe numerele roșii pana la expirarea lor și după a stat!
Nici o problema, am vorbit cu omu' s-a dus la rar, i-a făcut rarul, a venit cartea mașinii, s-a dus la politie și a luat direct numerele negre iar acum ar urma sa ma duc eu la respectiva persoana sa cumpăr masina.
Problema este ca mai trebuie sa vina de la politie talonul care încă nu este venit sau eliberat cum se mai spune iar eu aș avea nevoie rapid de masina, de asemenea am propriile mele numere reținute pentru un an de zile pe care vreau sa le pun pe masina (schimbând desigur proprietarul mașinii datorita actelor de vânzare cumparare).

Întrebarea mea este, pot sa îmi schimb numerele (ale dansului cu ale mele proprii) dacă talonul nu este încă eliberat de la politie? (Deci practic nu este ajuns inca)

Dacă aș lua masina sa zicem ca mai aștept pana sa îmi pun numerele proprii, pot merge pana atunci pe numerele negre ale dansului iar ideea ar fi ca atunci când talonul ajunge, dansul sa mi-l trimită prin posta..., credeți ca ar fi vreo posibilitate sa nu mai trimită talonul? Adică cu fiscalul știu ca se fac magarii, dar și cu talonul se poate face ceva de genul ca și cu fiscalul? Adică exista motive sa nu vrei sa trimiți talonul?

Eu în acest fel, prin întrebarea asta pusa de mine vreau sa pot lua o decizie mai exact dacă sa aștept sa ajungă talonul și după sa iau masina sau dacă sa iau masina mai repede și ori sa ii schimb numerele lui cu ale mele (dacă se poate și fără talon) ori eventual sa aștept sa vine talonul prin posta, sa mi-l trimită mie tot prin posta iar după sa îmi schimb numerele (eu între timp folosindu-ma de masina pentru ca trimisul prin posta cam durează din câte stiu).

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula cu masina inmatriculata pe vanzator maximum 90 de zile de la data vanzarii, inscrisa in contractul de vanzare-cumparare, in aceasta perioada trebuie sa o inmatriculezi pe tine, daca nu o faci inmatricularea se suspenda si nu mai poti circula legal.
Banuiesc ca spui talon la certificatul de inmatriculare a vanzatorului, fara acesta nu o poti inmatricula pe tine.
Daca ai incredere in vanzator, ca ti-l va trimite in interiorul perioadei de 90 de zile, atunci poti cumpara masina.
Parerea mea, ca sa nu ai probleme, este sa te intelegi cu vanzatorul sa-i dai tot pretul ci numai o parte din pret si restul sa il dai doar dupa primirea certificatului de inmatriculare de la vanzator.