| undertaker2106 a întrebat:

Salut! Am o intrebare, par mai nebun de fel, am un cadru de motocros acasa, ce ar trebui sa cumpar sa mi-l fac electric? CADRU CU ROTI, SUSPENSII FATA, SPATE, LANT. Am un scuter electric stiu decat ca am nevoie de baterie, motor, controler eu le am de 1500w si 60v

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai ai nevoie de motor adecvat, mecanismul de prindere si de adaptare, precum si circuitele de comenzi electrice.

| RxTx a răspuns:

Te ajut eu ai nevoie in primul rand de un motor electric de 2KW finala de banda de alergat cel puțin care se alimentează cu 170v
Ai nevoie de un convertizor de frecventa pentru comanda motoarelor de curent continuu
Se fabrică manual cu ajutorul unui circuit integrat ne555 și un tranzistor mosfet de clasa n
Irfp460

Ai nevoie de baterii care să poată să ofere cel puțin 200v
Adică 20 baterii de 12v 12A pentru ups-uri

Apoi gata cu ajutorul unui potențiometru se poate varia viteza motorului

Investiție sa zicem
200 euro pentru omul care se joaca cu voi și aloca din viața lui să încerce să vă fabrice un prototip care poate că va funcționa.multumitor

50 lei x 20 bucăți baterii

Motorul 100 euro

Prinderi mecanice 100 euro

Bere vin panarame 200 euro pizza consumate pe timpul acestei distracții

| undertaker2106 explică (pentru RxTx):

Aaaaa ok poti sa-mi spui mai simplu de ce am nevoie ce sa caut