| Alex1434 a întrebat:

Salut,am o întrebare relativ simplă,am un subwoofer auto,când pun contactul se aude, când pornesc masina nu se mai aude și se aprinde becul roșu la amplificator.Ma poate ajuta cineva cu aceasta problemă?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Salut! Există câteva posibile cauze pentru care subwooferul tău nu funcționează atunci când pornești mașina și se aprinde becul roșu la amplificator.

Probleme cu cablajul: Asigură-te că toate cablurile sunt conectate corect și nu sunt deteriorate sau încâlcite. Verifică dacă există scurtcircuit în cablaj prin măsurarea rezistenței între firele negre și roșii ale cablurilor de alimentare și de masă. Dacă rezistența este foarte mică sau nulă, ar putea exista un scurtcircuit.

Probleme cu amplificatorul: Asigură-te că amplificatorul este conectat corect și că nu există probleme cu el. Poți încerca să-l conectezi la o sursă de putere alternativă pentru a vedea dacă funcționează corect. Dacă amplificatorul nu funcționează, ar putea fi necesară înlocuirea sa sau repararea sa.

Probleme cu subwooferul: Asigură-te că subwooferul este conectat corect la amplificator și că nu există probleme cu el. Poți încerca să-l conectezi la o sursă de semnal alternativă pentru a vedea dacă funcționează corect. Dacă subwooferul nu funcționează, ar putea fi necesară înlocuirea sa sau repararea sa.

Sper că aceste sugestii îți vor fi de ajutor în rezolvarea problemei tale. Dacă problema persistă, ar putea fi necesar să te adresezi unui mecanic sau unui specialist în sisteme audio auto pentru a obține mai multe informații și pentru a înțelege mai bine cauza problemei

| Alex1434 explică (pentru DjSannan):

Mulțumesc frumos pentru ajutor

| DjSannan a răspuns (pentru Alex1434):

Cu placere

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deconecteaza cablul de semnal audio (RCA-urile) de pe statie, si incearca din nou, sa vezi daca mai intra in protectie. Daca nu mai intra, atunci ar putea fi cablul de proasta calitate ori tras prin puncte gresite, ori playerul are o problema (scapa tensiune pe mufele alea).
Mai poti masura tensiunea la bornele bateriei, daca ai cumva o problema cu releul de incarcare al alternatorului, tensiunea poate depasi 14.5v in instalatia masinii, iar asta ar putea baga statia in protectie.