| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare! Vreau sa imi spuna cineva tot ce trebuie schimbat la o masina si la cati kilometri ca de abia mi-am luat-o si vreau sa schimb tot ce e de schimbat sa fiu sigur si sa fie ca noua!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut!
Doar uleiul, curelele, lichidul de frana, lichidul de la directie si antigelul.
Celelalte consumabile se schimba cand constata mecanicul uzura aproape de limite, nu cand vrei tu sa ai masina ca noua.
Sterge-ti atitudinea asta din cap, o masina SH e masina SH oricati bani ai arunca in ea. Daca tu bagi placute de frana scumpe si degeaba, cauciucuri, articulatii si ce mai poti schimba aiurea, cand te enerveaza banii, asta nu inseamna ca injectoarele tale vor tine inca 300. 000km fara sa se strice nici unul, sau ca nu ar putea sa ti se sparga cutia brusc, mai ales daca e vreun VW, ori sa cedeze alternatorul din senin.
Nu ai cum sa pui toate piesele noi pe o masina, te-ar costa
peste dublul pretului ei de noua.
Masina trebuie exploatata, si reparata cand se strica, nu pupata in c r, de parca ti-ar fi nevasta.