| Kevin1975 a întrebat:

Salut, am o mica problema la un seat cupra 2.0 tfsi. Si sper sa nu se transfore intr o problema grava... Masina se incinge f tare cand ii dau cox ( este normal) doar ca trebuie lasata si sa se raceasca, eu ultima parte nu am facut o din cauza ca imi consuma prea multa benzina, si de multe ori am oprit o cu motorul incins f tare. ( bineinteles a 2a pornire era greoaie) si pe langa asta, a primit si cox la rece ( nu chiar la rece, apa era un pic calda) sa nu mai zic ca primele intamplari s au intanplat cu nivelul la antigel minim ( ii schimbasem distributia si nu era aerisit cum trebuie, dupa ce am observat am pus apa normala peste si asa a ramas) mi s-a spus ca masina nu mai duce mult daca o tin asa, problema este ca eu m-am invatat minte, dar acum la cald porneste un pic mai greu, chiar daca nu e incins motorul, apa trebuie sa ajunga la 90 de grade si pornirea este un pic mai greoaie. Am belit masina? O am de 3000km si vreo 500 facuti fara prea mult antigel iar restul anti gel completat cu apa. Multumesc frumos

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

De tras trage la fel ca inainte sau e ceva mai puturoasa?
Nu ar trebui sa ai pornire greoaie.Ai un mic defect pe undeva, cel mai probabil la avansul hidraulic de la axa cu came de pe admisie, sau ti-a sarit de la punct un dinte de la lantul de distributie.
Pana la 2 dinti nu sunt probleme, trage mai prost si porneste greu.
La 3 dinti incepe sa indoaie supape.

| Kevin1975 explică (pentru xerxes1):

Dar ceva grav este? Nu am observat sa traga diferit, dar presiunea in turbina nu mai urca ca inainte la acceleratii normale si miroase a ulei prajit ( asta cred ca e alta problema, scapa pe la turbina un pic) Distributia n-am verificat-o, dar are 6000km de cand e montata... nu trebuia sa faca la fel si la rece? Cand am cumparat-o pornea f bine si la cald, in 3000km in care am oprit-o incinsa la maxim a inceput sa aiba pornirea asta grea la cald. Invarte normal, la "sfert" doar ca la ultima invartitura parca motorul se blocheaza o secunda si se aude mai incet, si dupa aia porneste. Zici ca nu e nimic grav?