| idontknow222 a întrebat:

Salut.
Am o problema cu navigația de la un passat b6 din 2007.
Nu prinde posturi radio, am încercat să-i verific conexiunile și sunt ok dar după ce l-am pus înapoi nu a mai mers.
Am văzut ca firele roșii nu sunt conectate unul cu celalalt și le-am conectat eu crezând ca o sa meargă. Înainte pornea doar cu cheia în contact dar acum sta pornita mereu, nici comenzile de pe volan nu mai merg, camera de marsarier nu merge și nici dacă aprind farurile nu se luminează navigația. Ce a pățit oare?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai conectat-o aiurea. Apeleaza la un specialist pentru rezolvare.
Problema receptiei radio cred ca este din cauza antenei, trebuie verificat cablul care duce la ea, sa nu fie intrerupt ori in scurt. Dar pentru asta ai nevoie de niste cunostinte minime si un multimetru, asa ca singurul sfat valabil este sa te duci la cineva care se ocupa de electronica auto.

| OldSoul a răspuns:

Daca nu cunosti nu-ti mai baga nasul pe acolo.
Din ce ai zis tu, incep sa cred ca ai o navigatie "chinezeasca".
Scoate-o iar, si asigurate ca cutiuta aia neagra e conectata bine la fire.
Iar alea doua pe care le-ai conectat tu, deconecteaza-le, ca din cauza lor iti sta in permanenta aprinsa. Si vezi daca nu ai scos cumva una din mufele mici care intra in navigatie.
Cat de semnalul la radio, trebuie de vazut, fie e o antena defecta, fie adaptorul sau navigatia propriuzisa.