| Alex_Alex_1996_8qQj a întrebat:

Am o problema la sistemul de racire al mașinii. De curând s-a spart termoflotul și mi-a ajuns uleiul in vasul de expansiune. Dupa ce am remediat problema si am curățat cât de cat instalatia, a început apa sa imi creasca foarte mult. (95 de grade +). Am observat ca daca merg cu acul pornit pornesc ventilatoarele și apa incepe usurel sa scadă. Daca opresc acul, nu porneste ventilatorul, deci nu cupleaza termocupla. Menționez ca termostatul este bun ca furtunul de la el este fierbinte. De la ce sa fie problema asta?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil ai radiatorul infundat cu ulei.

| RxTx a răspuns:

Poate sa uzat si garnitura de chiuloasa
Inafara de asta trebuie spalat bine radiatorul
Cu acid de decrustrare pe care il cumperi de la romstal
Il pui jumatate cu apa
Il bagi in rafiator si in scoti pe partea cealalta in timp
ce il baltaicai ca sa iasa toata mizeria asta inseamna sa demontezi radiatorul

ATENTIE LA PROTECTIA MUNCII
Obligatoriu ochelari de protectie la ochi

Si manusi si eventual chiar si masca dinasta pentru corona virus sa nu bagi mana cu acid in gura

Atentie ataca buzele nasul ochii daca te atingi de limba am incercat eu iti da si gele

Asa la liele nu iti face mare lucru dar la buze nas si ochi ai incurcat-o

Apoi speli bine bine cu furtunul il vlatesti pe dinauntru cu 2 metri cubi de apa

Sau daca iti e lene
Cumperi tot de la romstal praf penteu eutralizarea acidului respectiv

Doar ala roz este bun

Altul de alte culori nu e bun ma refer la acid

Praful ala pentru neutralizare este o baza
Citesti si pui in apa dublul cantitatii
Adica il faci mai concentrat

Apoi bagi ligheanul ala de apa 20 litri in radiator cu praful respectiv de neutralizare.
Il freci pana cans iti vine aceu bagi apa aia si o scoti de 20 ori

Apoi bagi 1 metru cub de apa lasi furtunul legat la acel radiator si gara ai raduator nou nout
Curar curatat

Daca inca mai face probleme trebuie uie schimbata garnitura de chiuloasa

Si tot o data te uiti la segmenti in cap saca au calamina daca sunt negri

Ii cueeti ci jmirghel fin si axion
Apoi cureti mizeria cu aspiratorul praful faci curat impecabil sa nu ramana axion sau jmirghel acolo

Apoi gata merge nasina perfect

Daca tot incalzeste sxhinbi termostatul din nou

Si daca tot incalzeste unseamna ca gata poti sa iti bati jic de ea de masina ca nu mai e buna de ninic
Si poti sa faci curse cu ea
Ii pui cate 2 cuburi de zahar in benzina sau motorina pentru fiecare 10 litri de combustibil apoi te duci sa te dai mare la prieteni vei castiga cateva curse apoi se va steica motorul de la atata supet calorii
Dar nu e problema oricun trebuia sa o dai la gunoi

| Digikey a răspuns:

Poate nu ai aerisit bine instalatia.
Apa in motor fierbe pe la 110, iar daca este amestecata cu antigel pe la 120.Nu are rost sa te agiti.
Se foloseste apa distilata sau demineralizata.