| m4n1ak a întrebat:

Am o problema mare. Am luat masina unui prieten( neam ) si am zgariato straight face. Rau. Nu e rabla, e masina, BMW seria 5.
Nu a fost vina mea, am parcat-o am lasat-o acolo, iar cand m-am intors pe spoilerul din fata sub far au fost niste zgarieturi mari. S-a frecat cineva cand a vrut sa intre langa mine cred, femeie, incepator, nu stiu. Alta varianta nu e.
Masina dupa cum spun nu e a mea si e una destul de scumpa, unde e zgariata e cam de un deget grosime si culoarea s-a dus ( neagra). Proprietarul vine cam intr-o saptamana, nu e acasa momentan. Deci va rog, ce pot sa fac?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la politie, reclami accidentul si te rogi ca proprietarul sa aiba CASCO, daca nu scoti banu si repari masina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un service mai mic de vopsitorie, si te sfatuiesti cu ei. Daca e zgarietura in profunzime, trebuie revopsita zona. Nu prea e problema cu negrul, se nimereste usor nuanta, si nu se observa diferenta. Platesti revopsirea elementului (300-400 de lei), si aia e.
Anunta persoana, oricum. Vorba colegului, poate are CASCO si nu vei plati tu reparatia. Sau chiar daca o vei plati, macar sa stie ce s-a intamplat, sa nu descopere peste ceva timp ca s-a lucrat la masina, iar el habar n-are.

| OldSoul a răspuns:

Depinde de profunzimea zgarieturi.
Daca este in profunzime cum spui tu, sa fie sarit lacul repectiv vopseaua nu prea ai de alege, fie o vopsesti fie incerci cu un marker de corectii, acum desigur in a 2a varianta iesi mai ieftin dar nu va fi aceeasi calitate.
Dar daca zgarietura e superficiala, poate disparea la un polish.
Sau daca tot e sa o vopsesti, cel mai bine ai astepta sa vina proprietarul si sa ii explici situatia, el va stii mai bine ce va vrea.
Nici sa vopsesti bara in graba nu e o alegere foarte buna, s-ar putea sa difere nuanta si asa iesi si mai prost.

| Eastwood a răspuns:

Daca ti-o vopseste se vede, trebuia vopsita toata dupa. Daca totusi e neam cu tine poti discuta cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o duci la mecanic si sa dai bani grei din buzunar. serios acum, ce altceva poti face? nimic

| Woosprit a răspuns:

Cand ai o zgarietura de un deget grosime se numeste ca ai gaura in masina.

Du-te la un service cu ea, daca era o zgarietura mica sunt niste produse sa o indepartezi, te va costa ceva bani la service, dar n-ai ce-i face.

Un prieten si-a lasat masina parcata in fata blocului si a doua zi a gasit-o cu juma' de bot busit, a trebuit sa isi cumpere singur faruri, sa indepre tot pe acolo.

Tu esti un caz mai fericit.