| UnBroken2016 a întrebat:

Ce parere aveti voi despre oamenii plini de aere? Care se cred superiori? Doar pentru ca au o scoala mai buna sau bani mai multi.

Azi am fost cu un prieten bun si verisorul lui pe afara. Inainte sa ne intalnim cu verisorul lui m-a avertizat ca e cam neam prost si cu nasul pe sus. El a terminat facultatea de medicina si mai nou in vara trebuie sa plece in America pentru ca si-a gasit acolo un post bun de munca. Toate bune si frumoase pana aici. Singurul motiv pentru care a venit si ala e pentru ca eu nu pot sa conduc zilele astea si el avea masina la reparat. Cand am oprit la un stop, era o spalatorie de masini in stanga noastra. A inceput sa faca misto de o fata si un baiat de acolo care spalau masini (Sa faca misto de munca lor, ceva de genul °uite fraierii aia spala masini °). Am tacut din gura. Fiecare cu prostia lui, la ce mi-as bate gura cu el. In drum spre casa am oprit la un mall pentru ca tampitul ala trebuia sa cumpere ceva. Eu si amicul meu am intrat in mall si cautam ce trebuia si l-am vazut pe ala ca venea injurand. Nu mi-a pasat de ce asa ca am continuat. Dupa 10 minute tot nu am gasit ce voia el asa ca s-a decis sa intrebe pe cineva, dar iar parca era scris in stele ca trebuie sa se comporte ca un mitocan.

El : cauta un fraier si intreaba-l unde naiba gasesc °asta°.
Eu : de ce faci fraier pe unul care nici macar nu il cunosti?
El : daca lucrezi in astfel de magazin clar traiesti degeaba.

Deja imi venea sa ii dau una asa ca m-am dus sa astept afara ca nu stau bine cu rabdarea. In tot acest timp ma intrebam de ce e asa retardat omul asta? De prost nu e prost, nu toti se pot lauda ca au terminat facultatea de medicina dar totusi are un caracter de rahat. Deja se crede doctorul anului sau ceva de genul sau ce? Asta am observat la multi care termina astfel de facultati, sau cele de IT sau mai stiu eu care cer un anumit grad de inteligenta. Dar totusi m-a amuzat ca totusi un om inteligent poate fi si foarte prost. Cand am ajuns acasa am aflat de ce a venit el injurand. Cand a parcat masina singur (el are un Fiat) a parcat masina langa un Mercedes, model nou. Cand a coborat aproape i-a atins masina lu° ala cu usa. Cel din Mercedes vazand asta a coborat si i-a spus sa aiba grija pe langa masina lui ca nu vrea sa fie zgariata de o rabla (adica Fiatul lui) si omul a facut spume. Revenind la prostia lui, nu e amuzant cum face el pe toti ratati si restul dar si altul il face pe el doar pentru masina lui? Nu e amuzanta ironia asta? Eu cred ca da.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare poarta o masca ca sa fie bagat in seama

| OldSoul a răspuns:

E atat de inteligent incat da pe alaturi de prost.
Poate sa aiba si 10 facultati, daca da fata in fata cu unul cu mai mult tupeu si smecherie decat are el, nu o sa mai scoata un cuvant rau la adresa altei persoane.
Degeaba ai 10 facultati daca nu ai cei 7 ani de acasa.
Si daca a terminat facultatea, si merge in America, ce crede el, ca va avea succes? Cu atitudinea aia nu cred.

| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea a fost intotdeauna ca inteligenta nu are nicio legatura cu studiile. Pana acum, pentru mine cea mai convingatoare si generala definitie a inteligentei (fara a intra in detalii de ce) este capacitatea de adaptare a unui organism. Sau a unui individ, in cazul de fata. Inteligenta cuprinde foarte multe capacitati. A fi foarte priceput intr-un anumit domeniu, nu te face un om inteligent, te face doar un om talentat in domeniul respectiv. Daca esti briliant in matematica, dar iti lipseste capacitatea de comunicare, autocontrolul, creativitatea si te simti mizerabil nu esti un om inteligent. Esti doar priceput la matematica. Cam asa si cu exemplul tau.

Cu cat un om se adapteaza mai bine la mediul sau inconjurator cu atat este mai inteligent, pentru ca probabil are foarte multe capacitati care intra in sfera inteligentei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Unele studii necesita un oarecare grad de inteligenta.
Plus ca multi omuleti care au schimbat lumea nu erau genul prea sociali. Asa ca nu poti judeca omul dupa cat de bine interactioneaza cu societatea, bre, iepuroiaco.
Sau ca un om inteligent nu poate fi mizerabil. Ha, dimpotriva.
Cel mai bun exemplu, desi oarecum fictiv, e chiar eu, nu, nu eu eu, ci Dr. House. Dar sunt si oameni in realitate, izbitor de asemanatori.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca ai auzit de teoria inteligentei multiple. Aceste este singurul tip de test care masoara inteligenta si care poate pune in perspectiva capacitatea de adaptare a invidului. Iar inteligenta a fost intodeauna asociata cu adaptarea, pentru ca asta ne-a ajutat sa ajungem astazi unde am ajuns. Pe scurt, survival of the fittest. Din cauza asta inteligenta este mult, mult mai generala decat performanta unui individ intr-un anumit domeniu.

Cat despre oamenii de stiinta care au efectuat studii, nu stiu, nu pot sa ma pronunt, nu am stat sa fac teste pe toti si sunt aproape convinsa ca nu a facut nimeni studii pe ei. La fel si despre personalitatile cunoscute. Din cauza asta, nici tu nu ar trebui sa te poti pronunta in cazul. Asta este doar pura ta opinie, nu un argument real. Cel mult, le-a fost calculat IQ-ul. Insa despre IQ se stie de mult ca nu spune prea multe in cazul inteligentei generale, ci mai mult in cazul gandirii logice. Ideea ca un test care masoara doar un anumit aspect din viata unui individ nu il face automat inteligent este de mult acceptat de psihologi si psihiatrii. Daca tu ai o alta opinie este liber sa o ai, insa nu o face automat corecta.

House era un om individ inteligent in ceea ce facea, insa daca te uiti la restul aspectelor din viata lui personala, nu este un om inteligent, pentru ca este neadaptat la societatea in care traieste. Senzatia de suferinta, incapacitatea de a iesi din aceasta situatie si de a gasi o solutie la problemele personale indica o anumita lipsa de inteligenta. Iar apoi, sincera sa fiu, daca un personaj ca House ar exista in viata reala, nu stiu cat va putea sa lucreze intr-un spital. Teoretic ar fi concediat de foarte mult timp pe motiv de malpraxis. Da, exista doctori aroganti in viata reala, dar nu vor face tot ce face House in serial. Social vorbind, vor fi mai adaptati decat el, pentru ca in viata reala nu vor exista spitale care sa acepte asemenea doctori. Probabil vor fi oricum in pragul falimentului din cauza proceselor. Nu tot ce zboara la televizor se mananca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Iar scrii mult si prost. Ce treaba are inteligenta cu faptul ca un omulet este un jeg cu ceilalti?

Ce nu intelegi tu...4-6 ani de facultate nu fac cat 7 ani de acasa.
Te rog sa nu mai insisti cu promovarea unor tampenii pe aici!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriu mult pentru ca tu esti incapabil sa pricepi cand scriu scurt. A fi capabil sa fii social tine de inteligenta sociala care tine de inteligenta generala. A fi inteligent in domeniul X te face inteligent DOAR in domeniul X. Atat. Inteligenta are foarte putin de-a face cu studiile superioare. Ea tine de capacitati, iar facultatea tine de cunoastere. Iar cunoasterea nu determina inteligenta, ci capacitatile care depind in foarte mica masura de educatie. A fi sociabil este o capacitate, de exemplu.

Plus de asta cand spui ca eu spun tampenii, insulti toti psihologii si psihatrii si sutele de ani de cercetare facute in domeniul masurarii inteligentei. Pe de alta parte, nu cred ca lor le pasa de opinia it-stul X din Romania incapabil sa faca diferenta dintre inteligenta intr-un anumit domeniu si inteligenta generala, un concept extrem de simplu. Oricum probabil comentariul tau a venit mai mult din partea unei coarde sensibile pe care am atins-o mai devreme. La fel cum, cel mai probabil vor veni si urmatoarele comentarii.

P.S. Nu am spus niciodata ca 4-6 ani de facultate fac cat 7 ani de acasa si nici nu stiu cum de ai ajuns tu la concluzia asta edificatoare. Ceea ce am sustinut, insa, este faptul ca inteligenta are mai mult de-a face cu buna-crestere si cu felul in care ne comportam si mai putin cu studiile pe care le avem.

Uneori cred ca imi citesti raspunsurile stand cu capul in jos.

| ShaOfHatred a răspuns:

Ce parere am despre ei? Stai sa-mi verific lista de oameni pe care ii urasc...hmmm.....o uite-i, pe locul 7 in lista. Is fix dupa politicieni( o fost greu sa aleg pe care il pun pe locul 7, gen cred ca ii mai bine un politician care are bani si nu face nimic, decat un nesimtit cu bani care si daca face ceva, ii un gunoi si un total asshole).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are absolut nicio legatura faptul ca a terminat ala medicina si ca e cu nasul pe sus.
A sti carte sau o profesie nu inseamna sa stii sa te comporti cu lumea. Asta nu te face prost, ci doar...antisocial in unele cazuri.

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

In cazul asta eu cred ca are. O daca ce el a terminat acea facultate si face misto de altii care nu au facut la fel. Stiu unii care lucrau diferite job-uri de °jos° (in mintea unora ) ca sa poata face o facultate. Sau cum e la moda in America, industria cu filme pentru adulti. Majoritatea care sunt acolo o fac doar pentru bani de facultate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu are nicio legatura. Ce nu intelegi ca valorile sociale nu se invata in scoala in mod special. Omul e un narcisist putin antisocial si se crede deasupra tuturor celor care-i sunt inferiori (profesional). Faptul ca are o anumita realizare e pentru a-i hrani narcisismul. O scoala nu te invata sa fii si uman. Baga la cap.

Ca s-o citez pe J.K. Rowling: „If you want to know what a man's like, take a good look at how he treats his inferiors, not his equals." (Sirius Black, din seria Harry Potter)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caracterul fara inteligenta face mult, inteligenta fara caracter nu face nimic.
Ii recomand mitocanului Devrom, este un medicament care parfumeaza flatulenta, se pare, ca mananca cam mult ****, in graba si inghite mult aer.Ar putea macar sa-l mestece mai mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altfel spus, am putea ajunge sa generalizam ca toti IT-istii, inginerii, medicii sunt cu nasul pe sus. Sau oricine invarte banii cu lopata. Nicidecum. Atitudinea de meltean provine din altfel de (proasta) educatie inca din adolescenta.

De exemplu, pana si in scoala, sunt profesori cu nasul pe sus, iar altii modesti.winking

| BadAngel3 a răspuns:

GUNOI.

| Coquina1 a răspuns:

La ce te mai miri? mai toti astia de care zici tu au caractere de rahat.