| boss97 a întrebat:

Salut.Am o problemuță la mașină, audi a6 c6, 2005, la grila de la aer dintre portieră și volan vine aer cald,iar la celelalte grile, vine aer rece (doar când nu pornesc aerul condiționat). Cauze?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Uau, ce de experti rolling on the floor
Ai o clapeta blocata ori sarita. S-ar putea sa iti apara la diagnoza, s-ar putea sa nu. Oricum, ar trebui desfacut traseul pe care iti vine cald, si verificat toate clapetele. Ideal cu tester langa tine, ca sa le dai comanda de inchis/deschis, altfel pornesti motorul si te joci cu comenzile din bord (daca nu esti nevoit sa le desfaci si pe ele).
Tot pe diagnoza ar trebui sa verifici prima oara corectitudinea parametrilor. O masina cu clima automata pe mai multe zone are multi senzori de temperatura, cam in fiecare coltisor al interiorului, pentru a sti exact unde sa sufle, si cat de cald/rece. Daca din intamplare ai un senzor defect, care arata -30 de grade pe partea aia a masinii, cand tu ai setat 21 in bord, dupa logica electronicii, -30 e rece, si trebuie sa bage mult cald, ca sa ajunga la 21.
Dar la VAG sunt probleme mai mult cu clapetele de pe traseu, eu pe asta "as paria".

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

S-a rupt ceva la grila in interior si comunica cu compartimentul motor.

| Alverto a răspuns:

Salut, ar trebui sa mai aștepti ceva timp, fiindcă dacă afară este cald sa zicem 20-35° e normal, ajunge mai greu aerul condiționat la pasageri sau poate ai dublu climatronic

| mgtow a răspuns:

Intra aerul exterior, cand dai drumul la AC isi face treaba pe cale normala

| Digikey a răspuns:

Am fix aceeasi problema.Am demontat cateva chestii sub volan si am vazut o clapeta deformata de la caldura care s-a blocat.Este bataie de cap sa o schimb si cred ca o sa ramana asa deocamdata