| BoMbeRmEn a întrebat:

Am o skoda fabia 2003, motor benzina ( 1, 4 ). Daca imi las masina cu bateria pusa, in 8-9 ore se descarca total. Datorita acestui fapt o scot de fiecare data cand stationez.Cand folosesc farurile scade intensitatea intermitent.( nu total, doar flambari ). Un alt factor este zgomotul de sub aripa stanga ( sofer) si lichid in vas este suficient la pompa de servo. Din cele auzite si zgomotul si consumul se datoreaza pompei de servo-directie. Ce parere aveti si ce recomandari?

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

1. Decuplezi cablul de la borna minus a bateriei si intercalezi ampermetrul intre borna si cablu
2. Vezi ce curent iti indica in aceleasi conditii in care lasi masina peste noapte (usi inchise si incuite, alarma pusa, daca ai contact la capota vezi sa fie apasat etc)
3. Daca ai mai mult de cateva zeci de ma (dupa cum se descarca bateria se pare ca e de ordinul sutelor de ma) atunci nu e in regula, ai un consumator care nu se opreste sau echivalent; daca nu ai un consum de curent mai mare de cateva zeci de ma (sa zicem 50) inseamna ca bateria nu "tine" curent, adica nu e buna, sau nu sunt intrunite conditiile consumului mare de curent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E clar ca instalatia electrica face un scurt pe undeva.