| Marymary05 a întrebat:

Salut, am o skoda fabia 6y motor 1.4 16v cu 152.000 km. Ieri asteptand la semafor am observat ca iese un fum mai transparent de sub capota. am tras pe dreapta, am deschis capota dar nu se vedea de unde iese (nu iesea mult fum dar iesea) m-am tot uitat dar degeaba, miroase a ulei ars parca. Am stat un pic sa se raceasca si am pornit inapoi catre casa. mai miroasea a ulei ars da nu mai iesea fum. S-a uitat cineva la ea si a scos furtunul care intra in filtrul de aer si a iesit un fum pe acel furtun care arata si mirosea exact la fel. Mi-a recomandat sa merg cu el scos. Stie cineva de la ce poate fi?
P.s. uleiul l-am schimbat acum o luna si nivelul lui e normal

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Pe masina pe motor ai ulei? Capacu ala de la chiulasa cum apare este bleasca de ulei sau cum se prezinta? Daca se duce garnitura de la capac, iese ulei, care se prelinge pe motor si motorul fiind fierbinte se arde asa putin, iese fum. Daca nu e de aici, atunci trebuie vazut de cineva, sa vada masina.