| kyssme a întrebat:

Am observat ca in uleiul de la motor mirose a benzina e normal asa ceva? opel astra h an 2005 1, 8 benina.doar miroase uleil e normal? are vreo garnitura ceva stricata?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul nu functioneaza corect, daca ajunge benzina in ulei. Ori pulverizeaza injectoarele prea mult, ori nu ajunge suficient aer in motor, ori scanteia nu e cum trebuie.
Pe langa normala diagnoza pe care trebuia sa o fi facut deja (daca ai martor motor galben aprins, cuvantul "normal" nu are ce cauta in intrebare), verifica si inlocuieste unde e cazul:
-bujii
-filtru aer
-debitmetru aer
-clapeta aer
-bobine de inductie (test scanteie).
Ar fi necesar si un test de compresie, sa vezi daca supapele inchid corect.
Garnituri vinovate pentru asa ceva, nu prea exista.

| kyssme explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am nici un martor aprins la bord

| Denila123 a răspuns:

Salut, pierde compresie de benzina in ulei, adica ai segmenti dusi, sau cilindrul uzat, pe ce estw pe benzin

| IFeelS0Alone a răspuns:

Scoate cu joja niste ulei si trage joja printre degete, daca atunci cand desparti degetele nu ramane o liniuta de ulei ce uneste cele doua degete inseamna ca ai benzina in ulei si trebuie resegmentata.