| FlorinBboy a întrebat:

Salut. Am parbrizul la masina fisurat. Pot trece itp ul?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de locul unde e fisurat si de dimensiunile fisurii.
Poti trece ITP daca fisura nu este in campul vizual al șoferului, daca nu risca sa cada o margine a parbrizului, daca mai putin de 30% din suprafață este afectată, daca parbrizul nu este strapuns, daca fisura nu împiedică functionarea altor componente (senzori, incalzire)...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| cfrtobias a răspuns (pentru suntserios):

Si daca vezi masina cu parbriz fisurat inseamna ca nu are itp facut?

| suntserios a răspuns (pentru cfrtobias):

ITP se face odată la 2 ani sau odată pe an în funcție de vechimea mașinii. Daca un acest interval ți se spărgea parbrizul nu înseamnă că nu ai itp

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, nu.
Dar în funcție de mărimea și mai ales amplasarea fisurii, e posibil să ți se acorde ITP-ul. Adică inspectorul să „închidă ochii" dacă ai doar un colțișor fisurat. Dar nu și dacă ai o pânză de păianjen pe 30% din suprafața geamului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca fisura nu este in campul vizual al soferului, poti trece ITP, insa va fi mentionata fisura in fisa inspectiei, ca defectiune minora.
Iar "romaneste" vorbind, treci ITP-ul si fara parbriz, doar sa nu fie control in zona, si sa te intelegi cu inspectorul.

| relian a răspuns:

Depinde in ce tara esti, ce legi is acolo.In RO banui ca nu treci.La mine aici, treci si fara parbriz, nu-i intereseaza ce fel este parbrizul, conteaza sa ai stergatoare laughing parbriz poti sa nu ai deloc.

Intial mi s-a parut aiurea, zic cum se poate asa ceva, ce lege este aia.
Dar daca analizezi, o sa le dai dreptate.Stergatoare de nu ai, dar ai parbriz, nu o sa mai vezi afara, din cauza apei. Daca ai sterragtaore si nu ai parbriz, poti vedea oricum afara laughing ploaia nu-ti va acoperi ochii.

Dar in RO banui ca nu treci.De fapt niuci aici unde locuiesc eu nu treci peste tot, doar in statu Texas e asa legea.

Am spus si pe linga, asa mai afla omu si ce mai e in alte tari, alte planete laughing

| ReddY25 a răspuns:

Din păcate, nu