| EddiWeed a întrebat:

Salut,am probleme cu bateria cand temperatura noaptea scade sub - cateva grade.nu vrea sa mai porneasca, dupa cateva incercari moare definitiv si trebuie pornita cu fire.cand este mai cald porneste mai greu, se mai poate face ceva pentru a se remedia problema sau trebuie schimbata? mentionez ca este a 3'ia iarna de cand am eu masina iar bateria era pe masina cand am cumparato

Răspuns Câştigător
| alex_9886 a răspuns:

Salut. fiecare baterie are o durata de viata care se masoara in ani.degeaba bateria ta este incarcata 100% daca bateria nu mai are viata deoarece se va descarca foarte rapid in conditii de ger.mai este un caz in care beteria nu este incarcata 100% aceasta inghetand maai repede.tin sa mentionez ca o baterie incarcata 100% ingheta la -67 grade C iau una incarcata 50% la -12 grade C. oricum prea putin probabil ca bateria ta sa mai fie buna.pararea ma e sa cumperi alta noua

8 răspunsuri:
| CatalinOrzan a răspuns:

O baterie tine cam 3 ani daca nu ai garaj!

| EddiWeed explică (pentru CatalinOrzan):

Care am avut'o a rezistat mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, decat sa te plimbi cu bateria in brate la 7 dimineata si cand ajungi acasa. Bateriile au si ele viata lor iar a ta isi cam da duhul. Gandeste-te bine si cand vei cumpara o alta baterie, sa nu te zgarcesti, o baterie buna nu numai ca tine mult mai mult dar nu vei avea nici probleme cu ea cat e garantata. Stiu ca nu sunt ieftine dar ia in considerare ca investitia asta o faci doar o data la cativa ani.

| EddiWeed explică:

Azi am schimbat batreia cu una noua

| Andrei_Laurentiu_1993 a răspuns:

Deci incerci prima oara sa scoti o borna sau pe amandou si a doua varianta daca nu mere prima ia bateria si pune-o undeva la 0-5 grade celsius pararea mea

| EddiWeed explică (pentru Andrei_Laurentiu_1993):

Consumatori nu am pe masina care sa imi consume bateria in timpu nopti, iar bateria imi este greu sa o aduc in casa.mai bine rog un vecin de parcare sa imi dea curent cand nu porneste decat sa o duc in casa.

| gabaon a răspuns:

Ai verificat electromotorul? Sa-ar putea sa fie murdar si sa fure curent. Daca este ok atunci bateria se cere schimbata.

| ionutcyc a răspuns:

Cere alta