| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Am rămas fără mașină și doresc să achiziționez alta. Am strânsă suma de 30. 000 lei și nu știu spre ce model sa ma indrept. Evident, mașina va fi second-hand dar îmi doresc să țin cont de următoarele lucruri:
-să nu fie prea veche (as prefera chiar minim anul 2015)
-consum acceptabil
-să aibă dotări suficiente pentru confort atat fizic cât și psihic prin prezenta diferitelor comenzi.
-întreținerea anuala să nu mă ducă la jumătate din prețul mașinii.
Da, nu ma pricep extraordinar de bine la mașini dar sper ca totuși sa îmi recomandați o marca și un model conform așteptărilor mele.
Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Chestia cu e rusine sa mergi cu bus ramane pentru aia care au masini carpite, din perspectiva mea nu merita masina folosita de la particular din 3 motive, multi km, pret indecent in functie de vechimea masinii si pretentia omului sa o vanda, vin problemele de natura mecanica. Una mai buna 2 ani si putini km renteaza sa cumperi in rate. Cu banii jos nu poti la un salariu modest

| sierra1 a răspuns:

La banii tăi mai pui nițel (o mie-două) și cu rabla, iei mașină NOUĂ

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca folosesti masina peste 50% urban, ia ceva pe benzina.
Variantele recomandate de mine sunt: Opel Astra/Corsa, Ford Focus, Renault megane.
Pe ultimul loc Loganul, daca vrei doar o masina cat mai noua, fiabila. Logan 2, ca 3-ul e rahat.

https://www.olx.ro/......fJQUI.html
https://www.autovit.ro/anunt/opel-corsa-1-2-ID7GVO8a.html#xtor=SEC-81
https://www.autovit.ro/......GVJMR.html
https://www.autovit.ro/......GVJH6.html

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum evolueaza preturile asigurarii obligatorii si ale combustibilului, eu as zice ca cel mai intelept acum ar fi sa pui banii aia deoparte, nu sa ii arunci intr-o masina care va consuma din ce in ce mai multi bani.

| Crackman a răspuns:

Un ford fiesta iti recomand diesel

| zilog a răspuns:

Tico cea mai bună mașină de pe planetă
Eu am cumpărat un TICO locuiam in ELVETIA si aveam o iubită în Republica Moldova si am facut in 2 ani 60 drumuri dus-intors adica 4000 km dus 4000 Km intors
si dacă mergi cu o viteză de 90Km/h consumă 4litri la suta de Km

Inafara de asta o capotă la dezmembrari costa 100 lei
daca distrugi motorul alt motor costa 900 lei

tot ce tine de driectie costa 200 lei
cauciucuri noi 100 lei de la Kaufland bucata

luneta pe spate 100 lei
bara pe fata 100 lei
bara spate 100 lei
schimbare rulment roata spate 60 lei
frane 60 lei
pompa de apa 100 lei
plututorul din rezervor care indica nivel benzina 100 lei
bara stabilizatoare noua spate 200 lei
faruri 100 lei
carburator nou 300 lei

NU CONTINE CALCULATOR DE BORD NU CONTINE COMPUTER CARE SA ITI DEA ERORI AVARII
NU CONTINE ERORI
de exemplu am stricat motorul in Grecia si oricare alta masina nu ar mai fi ajuns pana in Romania
dar asta pentru ca nu avea calculator de bord si softuri nu a dat eroare si am ajuns cu 30 Km /h in ro

ce sa iti spun este cea mai buna masina la cat consta acum benzina
super jmecher nu exista masina care sa consume mai putin
si mecanicilor li-se face mila si spune sa te ajute si nu iti ia o gramada de bani
si spune ca iau ei de la oameni bogati si pe tine te servesc si cu prioritate de mila si la bani putin rau de tot

NICI MILIȚIA NU TE OPRESTE CE SĂ IA DE LA UNU CU TICO câtă șpagă să aibă că dacă avea șpagă de dat îșî cumpăra și el o mașină
și preferă să te înjure de mama și de toți sftintii când o iei pe interzis
si te lasa in apece dacă esti cu tico
dar dacă esti cu alta masina iti ia carnetul pe acelasi interzis

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

30.000 de lei? Ce masina vrei tu la banii ăstia? Una din 2015 costă de la 5000 de euro in sus, la banii care îi ai i ti i ei o trompetă de dacie din 2010 altceva nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

9500 euro este cea mai ieftina masina Nissan din 2015