| Dublu0 a întrebat:

Am schimbat recent CD-Playerul la un Peugeot 206, imi place cum se aude.
Astazi vin boxele pe fata, pentru ca cele stock sunt sparte si le schimb si as vrea sa imi iau si un subwoofer.
Intrebarea mea este: O sa functioneze fara amplificator? Vreau sa cumpar un subwoofer activ, inca nu m-am hotarat.
Si daca merge, pot face ca in boxe sa se duca doar inaltele si mediile iar frecventele joase sa fie scoase de subwoofer? Sper ca intelegeti la ce ma refer!
Daca ma poate ajuta cineva. Multumesc

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru subwofer ai nevoie de un filtru de sunet.
Amplificatoarele la care se pot conecta subwofere au incorporate asemenea filtre si iesire separata.

Daca vrei sa folosesti subwofer activ, acesta se poate conecta eficient doar la INTRAREA amplificatorului final din CD-Player, pentru care trebuie montata si mufa de iesire "line out", daca nu are), deoarece la iesirile pentru boxele proprii sunt filtrate super-basii (sa nu le distruga).

| Dublu0 explică (pentru Bula):

Salut!
Nu prea am inteles mare chestie. dar oricum
CD-Playerul are iesire subwoofer, nu merge asa?
Iar daca nu, unde montez fitrul? am facut ca e undeva la 50 de lei unul, nu e mult.
Mersi

| Bula a răspuns (pentru Dublu0):

Pai am scris, si repet: daca ai iesire pentru subwoofer, atunci legi direct acolo, unul pasiv.
Filtrul si amplificatorul este in aparat.

| Dublu0 explică (pentru Bula):

Deci pot lega direct unul pasiv? Fara niciun fel de amplificator incorporat sau vreunul separat?

| Dublu0 explică (pentru Bula):

Daca nu te deranjeaza, da mi mesaj in privat cu un link Facebook, sau daca nu un numar de whatsapp? Te rog frumos! Multumesc.

| Bula a răspuns (pentru Dublu0):

Cauta manualul utilizatorului (User Manual) pentru modelul tau, acolo sunt descrise toate caracteristicile tehnice. Fabricantul si modelul sunt scrise pe fatada sau pe o eticheta pe carcasa.

Trebuie sa ai grija doar sa folosesti subwoofer de impedanta scrisa in carte, respectiv sa aiba puterea de cel putin 4 x mai mare decat puterea electrica de iesire pe subwoofer.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu nu inteleg de ce vrei sa ti transformi masina in discoteca la ce i ti trebuie subwoofer? Nu ai destul volum pe noile boxe sau ce esti asa nemultumit, la volan trebuie sa fi atent in trafic nu sa duduie muzica sa te zapaceasca de cap, o muzica lasata in surdină e suficient, nu i ti trebuie sa urle 1000 de wati ca la nebuni.

| Dublu0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Salut! Ai dreptate, si sunt de acord cu tine. In general nu prea ascult muzica foarte tare. doar cand is singur sau cu unii prieteni. Ideea e ca eu vreau sunte de calitate, ca am un amic care are un golf 3 '98 si are si subwoofer, si statie si de toate in el de nu poti sa stai. si e naspa laughing
Boxele pe fata nu le am montat inca, pentru ca n am putut sa ajung la un service dar cred ca o sa ncerc sa le pun eu singur, cat de greu poate fi? O sa tai boxele de pe spate ca sunt sparte. si alea fac galagie. Si o sa ma hotarasc daca pun subwoofer sau iau o pereche de difuzoare si pentru spate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dublu0):

Cel mai bine cauta un servis reparatii difuzoare ca ale lui originalele sunt mai bune decat alte boxe, dar sigur ale lui sunt stricate trebuiesc ori inlocuite membranele sau rebobinate.

| Dublu0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred ca sunt mai bine alea stock. si deja le am cumparat pe astea laughing