| visarion94 a întrebat:

As vrea sa imi iau o masina de la un vecin,"second-and" adica, ea este inmatriculata..in aceste conditii ce acte as mai avea de facut si cam cat m-ar costa aceste acte?

Răspuns Câştigător
| niculita4tpu a răspuns:

Trebuie sa faci act de vanzare cumparare (costul este in functie de notar). Intreaba-l daca si-a recuperat taxa de timbru; daca da, atunci trebuie sa platesti iar, afli cat cat te costa aici: http://static.anaf.ro/......_2013.html Apoi iti trebuie RCA, stiu un broker ieftin si bun, ore oferte de la toti asiguratorii - foloseste calculatorul lui gratuit: http://www.rca-ieftin-online.ro/rca-ieftin.php O sa mergi si la RAR

| visarion94 explică (pentru niculita4tpu):

Deci doar RCA, si taxa de timbru ma va costa?

| suntserios a răspuns (pentru visarion94):

Pasii sunt

1. faci un contract de vanzare cumparare, nu costa nimic si nici nu e nevoie sa il faci la notar. De obicei gasesti firme pe langa centrele de inmatriculare care fac astfel de contracte

2. vanzatorul o radiaza de la finante si tu o iei pe numele tau la impozit.

3. platesti taxa de timbru doar daca ultima inmatriculare a fost inainte de 2007 sau daca a fost dupa 2007 dat proprietarul a recuperat taxa.

4. faci RAR te costa cam 150 ron.

5. faci rca pe numele tau (depinde de masina si de varsta ta. daca ai sub 25 ani te ajunge cam 1000-1400 ron pe an)

6. platesti la cec taxele pentru certificatul de inmatriculare (vreo 80 ron)

7. cu dosarul cu toate astea te duci la politie sa o inmatriculezi

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actul de vanzare cumparare si radierea ei, sa o treci pe numele tau