| Adussu a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. maine am traseul in vederea obtinerii permisului de conducere. si as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi utile, cei care ati trecut prin aceasta experienta. sincer sa fiu.sunt foarte stresat si abia astept sa treaca dimineata de maine. De mentionat este ca. la jumatatea lunii imi expira scoala. de soferi. si asta este cam ultima sansa. asta pentru ca sunt student in cluj, eu fiind din resita si nu am putut veni sa-mi termin orele.la timp decat in aceasta vara. astept cu mare interes aceste sfaturi. care cred eu, imi vor fi mai mult decat utile.

Răspuns Câştigător
| robertciclism a răspuns:

Ai incredere in tine si nu te grabi. Politistul nu te va depuncta daca mergi incet dar sigur. Daca iti moare motorul o data sau de 2 ori nu e problema. Fii calm, porneste-l asa cum trebuie, asigura-te in oglinzi si porneste.
Foarte important: asigura-te in oglinzi cat mai mult, chiar daca o faci degeaba. Politistul asta cauta, asigurare si responsabilitate la volan.
Tine ambele maini pe volan la pozitia 10 si 10, nu te da smecher ca stii sa conduci cu o mana pe volan si una pe schimbat-or.
Nu te grabi sa bagi masina in viteza sau sa iei viteza, mergi incet, dar sigur si asigura-te cat de mult poti in oglinzi.
Bafta!
P.S Eu am luat carnetul in nov 2006, erau alte vremuri atunci. Dar aceleasi reguli pe care ti le-am zis acum le-am aplicat si eu atunci. De aia am luat carnetul din prima.
Bafta inca o data!

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu te grabii, vorbeste frumos cu examnimatorul, ai grija sa nu razi sau sa pari neserios dar nici sa pari foarte increzut, poarta-te normal, fi foarte atent la culoarea semaforului in primul rand si in al doilea rand la semnele de circulatie, ai grija cand depasesti sau schimbi banda, pleci dupa loc, sa te asiguri in oglinzile retrovizoare, ai grija sa nu uiti sa semnalizezi, fi relaxat, nu uita sa iti aranjezi oglinzi, scaun, sa iti pui centura si cam asta este tot! Daca esti calm si atent si nu dai impresia ca esti speriat ci din contra ca esti sigur pe tine dar nu cat sa devii increzut... totul va fi bine!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Am uitat sa iti spun! Daca te pune sa faci ceva gresit ii explici ca nu ai voie, vorbesti frumos si calm si orice faci vorbesti nu stai ca mutu sa vada ca il asculti fara sa gandesti ce faci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai cateva ture de oras ca pasager cu cineva care are masina sa-ti explice semnele de circulatie si felul cum se desfasoara circulatia in orasul tau.
Te imbraci decent, nu intri in vorba cu ceilalti care se urca ca si tine sa fie examinati, nu iei peste picior agentul si nu vorbesti decat cand esti intrebat raspunzandu-i clar si scurt.

Nu trebuie sa calci acceleratia si sa mergi cu viteza ci cu minima admisa.
Nu uita, inainte sa pleci ordinea, scaun, oglinzi, centura, scoti din viteza, pornesti, semnalizezi, cobori frana de mana si drum bun!
Uneori, agentii te incearca, exemplu:
- vezi statia de autobuz goala? parcheaza acolo ca ia luat permisul, felicitari!
Este o capcana, orice te indruma sa faci este recomandare, daca-ti spune sa tragi pe dreapta, ai explici ca nu deoarece ai oprirea interzisa.
Uita-te mereu la semnele de arata oprirea interzisa cu o sageata in sus pana gasesti un altul cu sageata in jos care indica terminarea restrictiei de oprit, multi au fost arsi uitand de ele si daca au trecut de semnul cu sageata in sus au parcat si...au picat.
retine si ca. orice ar zice sa faci, daca sti ca e regulamentar faci, daca este neregulamentar ce te indruma ai spui, nu am voie sa fac cutare deoarece exista cutare interdictie.
Si. orice iti spune, si daca este gresit, si daca nu, daca spune "Din ordin" este pe raspunderea lui si faci precum esti indrumaty/sfatuit.
Bafta multa si sa nu stai in stress, ia totul ca pe ceva banal.

| Astamicaa a răspuns:

Pai am auzit de la altii ca politistul il intreba care a fost cel mai mare pepene mancat si cei care condueau ridicau mainile de pe volan sa arate marimea pepenelui si il pica imediat laughing, sau politistu daca are ziar il va ridica sa-l citeasca si daca nu spui nimic te pica pentru ca va spunea ca nu vezi in dreapta din cauza ziarului sau t va punesa-ti imaginezi 2 masini si sa parchezi intre ele fara lovesti oglinzile celor 2 masini laughing. Bafta la exam

| DanGeros a răspuns:

Majoritatea examinatorilor, te pun sa opresti unde este oprirea interzisa sau in statii de autobus. Sa ai grija la astfel de capcane. Cand te pune sa faci o manevra sa o gandesti de 3 ori inainte de a o face. Bafta

| Adussu explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. sunt sigur ca imi vor fi de mare ajutor. Sper sa fie bine happy

| CriStina_6897 a răspuns:

Pentru Critical :
Scumpa mea, sa incepem cu inceputul. Ordinea e : scaun, oglinzi, centura, ambreaj, contact, treapa de viteza (si nu scoaterea din viteza), frana de mana, semnalizare si abia dupa aceea pornim. Nu pornim cu frana de mana ridicata, nu ti-as dori happy Si apoi, in legatura cu statia de autobuz... In caz ca este semnalizata cu ajutorul unui marcaj in zig-zag ( ceea ce inseamna stationarea interzisa ), ai voie sa opresti ( interval de 5 minute ). Asa ca draga mea, nu stiu cine ti-a dat tie permisul, cand ai pornit cu frana de mana ridicata laughing sau fara treapta de viteza, dar pune mana pe codul rutier ca e bai!winking

Si Adussu, bafta multa! O sa-l iei, tu fa doar ce ai invatat, in ordinea corecta big grin