| Pmusceleanu11 a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare pentru cine a mai întâlnit, am făcut acum 2 zile distribuția,pompa apa,am completat antigelul la linie după o plimbare de o zi ma uit în următoarea zi a scăzut cam 2, 3 cm antigelul, de la ce sa fie oare?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da drumu la motor, baga caldura la maxim si lasa asa sa mearga cateva 10-15 minute,te mai uiti,mai adaugi apa daca e nevoie.
Mai verifici apoi peste cateva zile si aia e tot.

Daca tot o sa faca asa,atunci se pierde apa pe undeva,putina dar se pierde.
Avand in vedere ca ai antigel si ala are o culoare anume,in ceva timp, stiu si eu o luna sau mai putin, ar trebuie sa vezi pe la conectii acea culoare, asta daca ar iesi pe undeva.o sa vezi ceva verde, ori rosu, fctie de ce culare are antigelul ala.

Asa poti vedea pe unde ai pierderi.Raman saruri din apa sis colorate ca si antigelul.
Nu ai de ce sa iti faci griji deocamdata,fa cum am zis si dupa o saptamana doua vezi ce se intampla,verifici toate furtunele,radiator, pompa de apa, sa vezi daca pe undeva ar fi colorate, asta daca o sa pierzi apa in continuare.
Dar nu o sa fie cazu, cum au zis multi pe aici, ai aer inca in sistem si o sa se elimine si singur.Multe masini isi fac singure aerisirea, de aia banui ca mecanicu nu a facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stie sa ia aeurul din motor omul. Vezi daca faci peste jumate la termomtru de motor sa o duci la service sa nu iti arda garnitura de motor. Completeaza in continuare, ca mereu se intampla daca nu iti ia aerul mecanicul, ca poate nu stie saracu om laughing trebuie sa treaca, daca mai ai dupa cateva zile curge de undeva, poti lasa masina pe uscat si sa astepti vreo o ora sa vezi unde e

| 4ndr33y a răspuns:

Din cauza aerului de pe traseu, completeaza, asa se intampla de fiecare daca cand scoti tot antigelul din instalatie, e un fenomen normal. Daca dupa ce completezi scade din nou, inseamna ca ai pierderi pe traseu.

Răspuns utilizator avertizat