| Arezki a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori : Detin un Opel Astra H din 2005 motor 1, 9 diesel DTH 150 CP + buton sport, Intrbarea este : pot face la liniuta un bmw 320 din 2004 tot de 150 cp acesta ne avand buton sport?
Daca stiti imi puteti spune daca il pot face cu butonul sport sau fara
Va rog frumos
ofer funda

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ma intreb daca chiar ai masina asta, daca ne intrebi cum sa faci la liniuta, cu sportul apasat, sau nu.
Eu am mers mult timp cu asa ceva. Cu butonul ne-apasat se simte de vreo 100cp, cand apesi butonul te lasa fara rasuflare. Normal ca il vei apasa, la o liniuta.
Restul tine de soferia voastra. Eu zic ca masinile au sanse egale. El are tractiune spate, insa nici la Astra nu se pune problema aderentei, controlul tractiunii lucreaza foarte bine (nu ca la Volkswagen!).
Sa lasi ESP-ul activat (oricum nu cred ca stii sa-l dezactivezi laughing ).

| Clantza a răspuns:

BMW-ul te bate pentru singurul fapt ca are tractiune pe spate deci aderenta mai buna la plecare. Dar daca stii sa schimbi vitezele ca un pro si el nu stie cred ca il poti face (powershift, speedshift).

| Arezki explică:

Va multumesc pentru informatii dar l-am facut fara probleme. Cat despre esp chiar nu stiu cum sa il dezactivez. Daca stie cineva chiar il rog frumos sa imi spuna deorece nu am masina decat de o luna si nu ii stiu toate chestiile