| Dany9274bdh a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare, vreau să cumpăr o mașină Mercedes Benz 190 motor de 2000 cp 134 din 2001 poate să îmi spună cineva cam ce probleme are modelul asta și cam ce consum are? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"să cumpăr o mașină... 2001 poate să îmi spună cineva cam ce probleme au"

păi la o "coajă" (scuzați cuvântul dar aia e) de douăzeci și ceva de ani, așteaptă-te să apară TOATE problemele posibile ce ar putea apărea la o mașină. Dacă mergi la risc (și probabil că da), e ca la loto: poate-poate

| johnnny123 a răspuns:

Bănuiesc că-ți trebuie neapărat Mercedes, nu? Adică nu poți să umbli cu altceva decât cu Mercedes, că te faci de râs.

Știi care-i problema cu mașinile astea "premium"? Chiar dacă le cumperi ieftin, reparațiile tot scumpe vor fi.

Dar dacă nu te deranjează ca în următorii trei ani să mai bagi în ea încă de trei ori cât te-a costat s-o cumperi, ia-ți un Mercedes vechi de 21 de ani.

| gdsjdpUAS a răspuns:

Bună! Eu și soțul meu avem din 2004 model. Consumul e undeva la 10%. O avem de cinci ani și probleme grave nu am avut cu ea. E costisitor când o bagi in service piesele și manopera, dar sunt rezistente, nu o sa le schimbi des. Cel puțin noi suntem foarte multumiți, in afara de schimburi de ulei și plăcute de frâna, care sunt normale, nu am avut probleme cu ea.

| biwiw51345 a răspuns:

În general Mercedes-Benz au probleme cu rugina. Am și eu un C220 din 2002 și a avut doar 2 probleme (mai semnificative). Am schimbat anul acesta brațele pe spate deoarece începeau să bată pe teren accidentat și s-a rupt cureaua de accesorii. (după 250.000 km). Altceva, am schimbat blocul cu volanul pentru că se stricase maneta de semnalizare.
Brațe - 1600 lei
Bloc volan - 900 lei
Curea accesorii - 200 lei.
În rest Mercedes merge bine. Eu am motor de 2.2 (diesel) automată deci un consum de 10-11/100 în oraș. E un consum mare, dar comfortul bate cheltuiala.

| biwiw51345 a răspuns (pentru biwiw51345):

Nici schimbul de ulei nu e ieftin. O unitate e undeva la 300 de lei și sunt nevoie de 4 la un schimb.