| s3s a întrebat:

am si eu o nedumerire, este adevarat ca nu e bine sa bagi in marsarier pana nu se opreste masina de tot?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Risti chiar sa spargi sincronul in cutie sau sa rupi axul, de cele mai multe ori masina nici nu intra in marsarier pana nu se opreste complet sau caraie foarte rau cand intra deci evident nu este bine!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se freaca zimtii de la cutia de viteze si in timp se deterioreaza apoi reparatiile la cutie sunt costisitoare.

| Fizy93 a răspuns:

Da, este adevarat. Bine acum, daca inainteaza putin nu e mare problema dar totusi trebuie oprit pentru nu a uza motorul in exces si la fel si cand dai in treapta intai din marsarier, trebuie ca masina sa fie oprita din mers.
Sper ca nu te referi sa iei contactu, nu trebuie sa iei contactul doar sa nu se miste masina (sa se invarta rotile)

| blizzard21 a răspuns:

Daca vrei sa bagi bani in masina merge dar daca ai masina buna, nu incerca asta crede-ma stiu de la un prieten care are un golf 3, mergea cu 35 km si a bagat direct in marsarier, in 2 saptamani masina ii era pe rampa

| Smoke_Toxi_1997 a răspuns:

Dap...Este adevarat caci poti pierde mai multa benzina si poti uza motoru...

| Dombi_Mario_1967 a răspuns:

Teoretic nu are nimic...in momentul cind apesi ambreajul cutia este decuplata de pe motor...dar e bine sa stai citeva secunde inainte sa bagi in marsarier