| elasexygagica a întrebat:

Baieti experti in masinilove struck am o intrebare pentru voi:
Ce se intampla daca bagi masina in marsarier fara a calca ambreiajul? Multi veti spune hotarat ca nu se poate, dar in cazul in care se poate, schimbatorul fiind un pic fortat si bagat in marsarier ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

- Daca faci asta pe loc cu motorul oprit se uzeaza placa de presiune si rulmentul de presiune in timp.
- Daca faci asta pe loc cu motorul pornit uzezi placa de presiune si rulmentul de presiune evident, dar in acelasi timp si discul de ambreaj, deci practic tot kit-ul de ambreaj;
- Daca faci asta in mers or spargi cutia de viteza daca incerci de mai multe ori sau daca ai,, noroc" chiar din prima incercare, mai ales daca motorul a sarit e 2000 de ture, or daca nu risti sa spargi rulmentul de presiune, sau uzezi kit-ul de ambreaj daca ai noroc, dar cel mai frecvent se sparge cutia de viteze cand bagi in marsarier din mers, si oricum trebuie sa tragi extrem de tare ca sa bagi in marsarier in mers si cu ambreajul calcat, dar fara... nici nu mai spun ca tragi cu amandoua mainile probabil!

9 răspunsuri:
| RANGE a răspuns:

La diesel mai merge din a 3 in a 4 la 3000 de ture dar nu in marsarier, daca bagi ti-ai distrus masina

| RANGE a răspuns:

Dar tu ai permis?

| elasexygagica explică (pentru RANGE):

Nu am 11 ani si iubesc masinilelove struck am auzit k baietii adora fetele care stiu despre masinilove struck

| RANGE a răspuns (pentru elasexygagica):

Asa e si mai ales daca au masina, tu ai masina? laughing

| elasexygagica explică (pentru RANGE):

Eu nu, dar mami si tati au fiecare cate unalove struck o zis ca imi cumpara si mie cand iau carnetulove struck

| Joker1958 a răspuns:

Depinde de masina daca e dacie mai intra caraie dar la astea mai noi pe poti sa strici cutia si daca o mai si turezi ce cred ca intra prea usor si poate se opreste masina

| TheAshen a răspuns:

Daca nu calci ambreajul cand schimbi vitezele se opreste motorulwinking

| y7y7y7 a răspuns:

Pai daca motoru e pornit poti sa schimbi viteza cand scade turatia de exemplu e scoasa din viteza vrei sa bagi a'ntaia acelerezi si in timpu in care coboara acu de le torometru bagi in viteza eu as am mers cu masina vreo 40 de km k s-a rupt firu de la ambreiaj si nah trebuia sa ma descurc cumva

| gabygi a răspuns:

Se duce placa de presiune fortezi rulmentu de presiune iar discu de ambreaj poate sa faca figuri
la rece adica motoru oprit poti sa o fortezi fara ambreaj dar nu-i indicat

Sfatu meu este sa ai grija ca un kit de ambreaj ii cam costisitor si iti ia ceva banuti din portofel
foloseste ambreaju ca este mai sigur (primesc funda? am fost de ajutor?)