| Rhjhfkk a întrebat:

Salut. Am și eu o nelamurire. Mai exact, astăzi m-am uitat sub mașină și am vazut că baia de ulei e foarte murdara. Mai precis are foarte mult praf negru ca și cum ar fi amestecat cu ulei. Sub mașină nu am găsit niciodată pete de ulei și nici pe joja nu am văzut sa scadă uleiul. Știe cineva daca e normal sa fie baia de ulei așa? E vorba de un Ford focus MK1 1.8 diesel 75cp.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Nu e normal, trebuie schimbat tot uleiul! De obicei fiecare masina are x km de parcurs dupa aceea trebuie schimbat tot uleiul nu adaugat peste ea daca vrei sa nu ai probleme cu motorul mult timp!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Garnitura de chiuloasa poate avea mici scapari. Cantitatea nu este sesizabila.

| Mihai0101 a răspuns:

Nu prea e normal probabil garnitura de la baia de ulei e uzata.

| Freya1 a răspuns:

Îți dau un sfat. Daca ai luat un ford focus mk1 trebuie sa fi foarte atent de la început ca trebuie sa ii cam schimbi orce nu e în regula la el, și se pare ca al tău are cam multe bube. Spun ca trebuie schimbate pentru ca oricum vor ceda pe rand dacă fostul proprietar nu sa îngrijit de mașina.

Dacă pata respectiva nu era acolo când ai pus mașina, se prea poate sa fie de la mașina ta.Pe dedesubt poate avea multe chestii de unde sa curgă ulei, dar trebuie sa fi atent ca în general garniturile sunt vechii și e normal sa mai scape.
Vezi pe la turbo, în general mai transpira și în general au probleme cu el, sau ia la purecat furtunele sa nu fie fisurate.Ca sa poți vedea mai bine eu îți indic sa cureți motorul și tot restul.

| Rhjhfkk explică (pentru Freya1):

Mulțumesc tuturor. Am un furtun de la intercooler care intra la egr și e murdar la fel ca baia de ulei. Probabil e fisurat și posibil se scurge pe baie

| Freya1 a răspuns (pentru Rhjhfkk):

Trebuie curățat și după vezi dacă e ceva fisurat, ca la mașinile astea se prea poate.
Sunt bune dacă ai grija de ele, mai ales alea pe motorina, dar oameni nu prea își dau interesul.