| Istrate_Marian_1998 a întrebat:

Salut,am si eu o nelamurire vreau sa imi montez pe masina subwooferul acesta :
Marcă HiFonics
Model GX3215
Diametru Subwoofer 15 inch / 38 cm
Numar de Bobine 4 bobine
Impedanta Difuzor / Bobina 2 Ohmi
Putere MAX. 6400 W
Putere RMS 3200 W
Sensibilitate 96 dB
Compozitie Material Woofer argint-carbon
Free Air Nu
Dimensiune Bobina 100 mm
Vas 55 L
Xmax 38 mm
Numar Magneti 2 x 17.78 kg
Adancime 236 mm
Diametru de Taiere 358 mm
Tipuri de Incinte Recomandate BandPass, Bass Reflex / Ventilata, Compresie
Volum Incinta BandPass Recomandat V Compresie: 30 L / V Reflex: 45 L
Volum Incinta BassReflex Recomandat 85 L
Greutate 36 Kg
Ce conține pachetul 1 Difuzor bass (subwoofer), Accesorii fixare

Cu statia :

Marcă Alpine
Model MRX-M240
Clasa Amplificator D
Numar de Canale Mono (pentru subwoofer)
Putere RMS la 4 Ohmi 1500 W
Putere RMS la 2 Ohmi 2400 W
Putere RMS la 1 Ohm Nu este Stabil
Tip Crossover Incorporat LP / BP
Frecventa Filtru Low-Pass 50 - 400 Hz (-12dB/oct.)
Frecventa Bass Boost 50 Hz
Bass Boost 0 - 12 dB
Filtru Subsonic 5 - 30 Hz (-24dB/oct.)
Raspuns in Frecventa 50 - 400 Hz (+0, -3dB: 1W la 4 omi):; 10 - 300 Hz (+0, -1dB: 1W la 4 ohmi)
THD la Puterea RMS Stabilita 0, 04%
Coeficient semnal / zgomot 108 dB
Iesire de Linie Nu
Intrare de Nivel Difuzor Da
Telecomanda pentru Bass / Volum Nu
Marime Siguranta 4 x 25 V
Dimensiune Amplificator ( latime x inaltime X Lungime) 462 x 58 x 230 mm
Greutate 5.4 kg

Este bine? Nu ma prea pricep. Gen vreau sa trec pe langa oameni sa le sara sepcile din cap ..si vreau sa stiu daca acest difuzor este capabil ...Si in special daca statia e capabila.

Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

Subwoferul este mai mult decat apt, doar ca amplificatorul nu o sa iti lase wooferul sa functioneze la capacitatea maxima. Ar trebui sa cauti un amp care sa aiba un output de macar 3400 de W.Si nu stiu daca esti constiuent, dar wooferul pe care vrei tu sa il achizitionezi este un "burete" ce papa foarte mult. O sa trebuiasca sa achizitionezi un condensator de minim 4 farazi si evident cablurile de alimentare pe care o sa le folosesti trebuie sa fie de 53mm2. Daca nu ai mai instalat woofere, iti recomand sa il instalezi la un profesionist. Produsele ce vrei tu sa le cumperi sunt PROFI si foarte puternice. Daca faci legaturi gresite sau folosesti cabluri inadecavte risti sa: Iti arzi proaspat achizitionatul, subwoofer si/sau amplificator; Iti arzi instalatia electrica de pe masina; Iti aprinzi proaspat intalatele cabluri de alimantare ( care ar putea duce la incendierea masinii( foarte posibil, in timp ce conduci ) ). P.s. O sa trebuiasca sa bagi bani si in masina si sa o izolezi fonic. Altfel o sa sune ca si cum suna o albinuta intr-o conserva de badoc. (O sa zdrangane). oricum bafta si spor la cumparaturi.

| Istrate_Marian_1998 explică (pentru 13):

Am inteles Multumesc foarte mult.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei sa le 'sara sepcile' oamenilor, nu ne pricepem.
P lm, o fi bine. Dar castile nu-ti plac?