| Cosmin2K18 a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez un sowboofer auto. L-am gasit pe acesta: PIONEER TS-WX304T, SUBWOOFER AUTO PIONEER 30 CM, putere maxima de 1300w si 300w rms pe 4 ohm. Vreau sa stiu daca e bun amplificatorul asta: AMPLIFICATOR AUTO STEREO CRUNCH GTI 2200, 2 CANALE, 2X110 W RMSputere RMS:
2 x 110 W la 4 Ohmi
2 x 220 W la 2 Ohmi
1 x 400 W la 4 Ohmi in punte
filtru low pass: 40Hz-150Hz
fitlru high pass: 60Hz-1200Hz
fitlru bass-boost: 0-12dB. Vreau sa aflu raspunsul cat mai repede. Dau funda

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se potrivesc destul de bine, insa statia e mai puternica decat ar trebui. Trebuie sa fii atent la volum (ideal ar fi reglaj gain), si mai ales la modul in care tai frecventele, altfel, daca bagi distorsiuni in subwoofer, il arzi, sau il deteriorezi.
Ideala era o statie care sa aiba maximul de 1x 300W la 4 Ohm, la fel ca si subwooferul.
Masinile pentru competitii car-audio au statii mai puternice decat subwoofere, insa vorbim de aparatura profesionala, pe mana profesionistilor. Au cabluri foarte serioase, si reglaje de-a dreptul SF, asa ca isi permit sa bage putere mare in difuzoare.

| CosminicaXD a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi. Am citit pe un forum acum o saptamana. nu mai stiu cum se numea acel forum. Spunea ca amplificatorul trebuie sa aiba puterea mai mare decat sowboofer-ul. daca as pastra alegerea facuta, dupa achizitionare. Mergand sa in montez la un meserias, presupun ca o sa regeleze el statia sau ce trebuie reglat sa functioneze in conditii optime, sa nu distorsioneze. Ce crezi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CosminicaXD):

Daca e un baiat priceput in sistemele audio, il rogi si sa ti le regleze.
Insa daca e un simplu electrician auto, nu cred ca are urechea si cunostintele necesare, pentru un reglaj perfect.